تعدادی از گروه‌ها و هنرمندان بخش‌ها و گونه‌های مخالف موسیقایی در اولین روزهای تابستان سال جاری اجراهای متعددی را در تهران و شهرستان‌ها برگزار خواهند کرد.

 
بحث داغ گرانی بلیت کنسرت‌ها طی هفته‌های اخیر یکی از مهم‌ترین و جنجالی‌ترین مباحث حاشیه‌ای حوزه موسیقی بوده که افراد و کارشناسان متعددی درباره آن به بحث و تبادل نظر پرداخته‌اند. شرایطی که گویا نه برای اغلب تهیه‌کنندگان و برگزارکنندگان کنسرت دارای اهمیت آن‌چنانی است و نه برای خوانندگانی که در معرض اتهاماتی چون «فالش خوانی» و بی‌توجهی به اصول اجرای آثار قابل اتکا در حوزه‌های فنی و محتوایی هستند؛ گویی شرایط بسیار امنی برای این طیف از فعالان موسیقایی مهیا شده که بدون کمترین نظارت و بررسی بتوانند هر زمان که صلاح می‌دانند قیمت بلیت‌های کنسرت‌ها را به شکل غیرمعقولی بالا ببرند.

در این میان به نظر می‌آید دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنوز نتوانسته به راهکار اجرایی و موثری برای ارتقا کیفیت و ارزان شدن قیمت بلیت کنسرت‌های موسیقی به ویژه کنسرت‌های پاپ برسد.

اگرچه توجه به وضعیت اقتصادی این روزها و گرانی شدید تجهیزات برگزاری کنسرت و همچنین افزایش اجاره بهای سالن‌ها، امری اجتناب ناپذیر است که نمی‌توان در شیب تندی فقط تهیه کنندگان و کنسرت گذاران را مقصر اصلی ماجرای گرانی بلیت‌ها و کاهش کیفیت کنسرت‌ها معرفی کرد، اما بحث اصلی در این میان توازنی است که می‌بایست از پس در نظر گرفتن چنین شرایطی به آن دست پیدا کرد.

شرایطی که هنوز نمی‌توان درباره آن به روشنی حرف زد. اما هرچه هست ورود اورژانسی مجموعه‌ها و نهادهایی است که می‌توانند با در نظر گرفتن منافع هنرمندان و تهیه‌کنندگان برای پیشبرد اهداف اقتصادی‌شان در یک مسیر درست و قانونمند از مصرف‌کنندگان نیز حمایت کنند تا طیف بیشتری از مردم از برنامه‌ها و اجراهای موسیقی بهره مند شوند. فضایی که به نظر می‌آید فعلاً در دست قشر پردرآمد جامعه است و فقط آن‌ها می‌توانند از کنسرت‌ها دیدن کنند.

نکته دیگری که می‌توان درباره برنامه تابستانی کنسرت‌ها در تیرماه امسال به آن اشاره داشت، مربوط به برپایی دو رویداد مهم موسیقایی است که چه بخواهیم و چه نخواهیم در داغ‌ترین روزهای تابستان، ایجاد کننده حاشیه‌های ریز و درشتی بودند که حضور انبوهی از ستارگان سینما و تلویزیون و موسیقی در این دو پروژه شرایط قابل تأملی را برای آنها فراهم کرده است.

پس بدون تردید برگزاری فصل تازه کنسرت‌های همایون شجریان با ارکستر سیاوش در تالار بزرگ وزارت کشور که دربرگیرنده رکوردی جالب توجه در حوزه جلب مخاطب و خرید بلیت بوده به همراه پروژه بزرگ «سی صد» با طراحی سهراب پورناظری، موسیقی تهمورس پورناظری، کارگردانی امیر جدیدی، خوانندگی رضا بهرام و حضور هنرمندانی چون جواد عزتی، طناز طباطبایی، مهران غفوریان و تعدادی دیگر از هنرمندان می‌تواند دربرگیرنده اتفاقات جالب توجهی باشد که بسیاری از مخاطبان منتظر آن هستند.

به هر ترتیب و با در نظر گرفتن تمام این اما و اگرها، کنسرت‌ها و اجراهای زنده متعددی در روزهای اول تابستان ۱۴۰۱ خود را برای میزبانی از مخاطبان آماده می‌کنند، کنسرت‌هایی که اگرچه دربرگیرنده ملاحظات فراوانی است اما همچنان با عبور نسبی از بحران کرونا (اگر اتفاق دیگری نیفتد) دارای مخاطبان فراوانی است.