جالبز

مجله اینترنتی و سبک زندگی

با رشته‌های جدید المپیک توکیو آشنا شوید(عکس)

کاراته، سافت بال-بیس بال، موج سواری، اسکیت برد و سنگنوردی ۵ رشته جدیدی هستند که در المپیک توکیو حضور دارند. 

به گزارش “جالبز”، در آستانه شروع المپیک توکیو در تابستان ۲۰۲۱، بی بی سی در گزارشی به رشته ها و ماده های جدیدی اشاره کرده که نسبت به المپیک ریو به این رویداد اضافه شده است. 
طبق این گزارش کمیته بین المللی المپیک که در تلاش برای جذب مخاطبان جوان است، پنج رشته ورزشی و در مجموع ۳۴ رویداد جدید را به توکیو ۲۰۲۰ افزوده است.
به نظر می رسد از تمامی رشته هایی و ماده هایی که به المپیک اضافه شده، ایران فقط در کاراته نماینده خواهد داشت!

 

 

 

* کاراته
تاریخ کاراته در جهان به جزیره اوکیناوا ژاپن برمی گردد و در المپیک توکیو در دو بخش دنبال می شود؛ کاتا و کمیته.کاتا یک رشته انفرادی است که در آن رقبا یا کاراته کاها، بر اساس یک سری حرکات تهاجمی و دفاعی از پیش تصویب شده مورد قضاوت قرار می گیرند. از طرف دیگر، کومیته یک رشته رزمی است و تماشاگران کاراته‌کاها را در یک مبارزه سه دقیقه ای می‌بینند. ۸۰ ورزشکار در مسابقات کاراته در توکیو ۲۰۲۰ شرکت می کنند؛ ۶۰ ورزشکار در کومیته و ۲۰ نفر در کاتا و زنان و مردان هم سهم مساوی دارند. 
همچنین در این گزارش به سلطه ژاپن بر کاراته جهان در دهه های اخیر اشاره کرده که شانس مدال آوری این کشور را در توکیو ۲۰۲۰ بالا می برد. 

 

 

 

 

 

* اسکیت برد
دو رشته اسکیت برد در خیابان و پارک وجود دارد. رقبا به صورت جداگانه عمل می کنند و از نظر سطح دشواری و حرکات نمایشی خود رتبه بندی می شوند. در اسکیت برد خیابانی ورزشکاران از موانعی از جمله ریل، پله، نیمکت، دیوار و شیب استفاده می کنند تا مهارت های خود را در یک محدوده زمانی مشخص نشان دهند. 
اسکیت برد پارکی در یک فضای توخالی برگزار می‌شود که دارای منحنی های پیچیده است. رقبا برای انجام ترفندهای خود میان هوا و زمین، همراه با موسیقی با سرعت از روی منحنی ها بالا می روند. ۸۰ ورزشکار در رشته اسکیت برد در المپیک توکیو با هم رقابت می کنند. ژاپن در این رشته نیز از شانس بالایی برای کسب مدال برخوردار است. 

 

 

 

 

* سنگ نوردی
در المپیک توکیو، ورزشکاران در هر سه رشته سنگ نوردی-سرعت، بولدر و سرب مسابقه می دهند. برای مسابقات سرعت ، دو ورزشکار در مسیرهای یکسان از دیواره ای به ارتفاع ۱۵ متر بالا می روند که نفری که زودتر به پایان برسد، برنده است.  در بولدرینگ، سنگنوردان مسیر دشواری را به صورت شیب دار سپری می کنند. صعود از سرب احتمالاً همان چیزی است که شما هنگام صعود در محیط داخلی فکر می کنید. این ورزشکاران می توانند در طی شش دقیقه روی دیواره ۱۵ متری تا جایی که می توانند بالا بروند.
در پایان با توجه به جایگاه همه سنگنوردان در این سه ماده، رده بندی صورت می گیرد و هشت نفر برتر به فینال به فینال صعود می کنند؛‌جایی که آنها همه کار را دوباره انجام می دهند. در توکیو ۲۰۲۰ در مجموع ۴۰ سنگنورد شامل ۲۰ نفر در بخش مردان و ۲۰ نفر در بخش زنان حضور خواهند داشت. 
در توکیو ۲۰۲۰ ۴۰ کوهنورد حضور خواهند داشت که در مسابقات مردان و زنان هر کدام ۲۰ کوهنورد حضور دارند.

 

 

 

*‌ موج سواری
مسابقات موج سواری در ساحل Tsurigasaki ، در فاصله ۱۰۰ کیلومتری استادیوم المپیک توکیو برگزار می شود.
در طی یک فرجه ۳۰ دقیقه ای ، ورزشکاران سعی می کنند تا جایی که می توانند امواج را بگیرند ، به طور معمول در حدود ۱۰-۱۲ موج در طول این مدت جلوی موج سواران قرار می گیرد. فقط دو موج با بالاترین امتیاز آنها محاسبه می شود. با نداشتن دو موج یکسان، یک هیئت ۵ نفره از داوران عملکرد آنها را با استفاده از یک سیستم پنج نقطه ای بر اساس معیارهایی از جمله درجه سختی ، نوآوری ، سرعت ، قدرت و جریان ارزیابی می کنند.
این رقابت در قالب حذفی است ، اگرچه در دور ابتدایی هیچ کس حذف نمی‌شود و موج سواران با رده های پایین‌تر به دور سبک ریکاژ می روند. ۲۰ مرد و ۲۰ زن در این رقابت ها شرکت خواهند کرد.

 

 

 

 

* بیس بال-سافت بال
از نظر تاریخی ، بیس بال و سافت بال ورزش های “جدید” در برنامه المپیک نیستند ، اما از المپیک پکن ۲۰۰۸ تاکنون در هیچ یک از دوره های المپیک این رقابت ها برگزار نشده است. 
بیس بال فقط در بخش مردان و سافت بال فقط در بخش زنان انجام خواهد شد و در هر رشته ورزشی شش تیم حضور خواهند داشت. برخلاف بسکتبال ، بسیاری از ستارگان بزرگ این ورزش به دلیل تقارن المپیک با لیگ برتر بیس بال (MLB) در ایالات متحده ، در این بازی ها غایب خواهند بود.

 

 

 

ماده های جدید المپیک در رشته های دیگر

۹ رویداد جدید به صورت مختلط با حضور مردان و زنان در هفت رشته برگزار خواهد شد:

* تیراندازی با کمان – تیم مختلط
* دو و میدانی – ۴×۴۰۰ متر مختلط
* جودو – تیم مختلط
*تیراندازی – اسلحه بادی ۱۰ متری ، تپانچه بادی ۱۰ متری ، تیم مختلط
* شنا – ۴×۱۰۰ متر – مختلط
* تنیس روی میز – دوبل- مختلط
*  سه گانه – تیم مخلوط
همچنین رویدادهای جدید دیگری نیز در المپیک ۲۰۲۰ آغاز شده است:
* بوکس – سنگین وزن و سبک وزن زنان
*  اسلالوم کانو – زنان C1
*  کانو دوی سرعت – C1 200 متر زنان ، C2 500 متر زنان
* دوچرخه سواری – زنان مدیسون ، پارک آزاد BMX
* قایقرانی – تیمی چهار نفره زنان
* شنا – ۸۰۰ متر آزاد مردان ، ۱۵۰۰ متر آزاد زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code