کووید ۱۹ چطور باعث افزایش اختلالات روانی شد و برای مقابله با این بیماری‌های روانی چه باید کرد؟
 طبق جدیدترین گزارش سازمان جهانی بهداشت، اختلالات روانی نسبت به قبل از شیوع کرونا افزایش ۱۰ درصدی داشته و همین موضوع میزان مراجعه به روان شناسان را تا ۳ برابر افزایش داده است.  شیوع کرونا و همه‌گیری آن در دو سالی که گذشت، تاثیرات چشمگیری بر سلامت‌روان افراد گذاشته و این بیماری را رسما به یک ضربه روانی جمعی در تمامی جهان تبدیل کرده است. از این رو بر آن شدیم تا در این مطلب به چند نکته راجع به رابطه کرونا و بیماری‌های روانی و راهکارهایی برای پیشگیری و درمان این اختلالات بپردازیم.

  همه‌گیری کرونا چطور باعث افزایش اختلالات روانی شد؟
در دوران همه‌گیری، افراد با احساسات غیرقابل کنترل زیادی رو‌به‌رو شدند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ترس از دست دادن افراد مهم زندگی، غم و سوگ ناشی از فوت اطرافیان و ترس مدام از درگیر شدن با این بیماری اشاره کرد که همه این احساسات تاثیرات غیرقابل انکاری در به وجود آمدن اختلالات روانی مثل اختلالات اضطرابی و افسردگی دارد تا حدی که بسیاری از متخصصان معتقدند، آخرین موج کرونا، موج افسردگی و اضطراب است و این دو اختلال بزرگ ترین گروه مراجعه‌کننده به مراکز سلامت روان را تشکیل خواهد داد. علاوه بر این کرونا با کاهش روابط اجتماعی، انسان‌ها را به انزوا کشاند و همین انزوا و تنهایی برای بسیاری از افراد باعث ایجاد یا تشدید علایم بالینی آن‌ها شده است.
 مقابله با بیماری‌های‌روانی پساکرونا
اما مهم‌ترین راهکارهای مقابله‌ای در برابر بیماری‌های‌روانی در دوران پساکرونا چیست؟ اولین راهکار، مراجعه به یک روان شناس یا مشاور است تا بتوانید درباره آن‌چه در این زمان بر شما گذشته و تاثیرات مخربی که بر روان شما داشته است، صحبت کنید؛ این نکته را در نظر داشته باشید که مراجعه به روان شناس صرفا به افراد با علایم بالینی پیشنهاد نمی شود بلکه هر کسی  و با هر حالت روانی می‌تواند از این جلسات بهره ببرد. مطالعه کتاب‌هایی که بتواند به صورت خودیار به شما در کاهش اضطراب و افسردگی کمک کند هم می‌تواند برای ادامه مسیر درمان بسیار مفید باشد. انجام تمرینات ورزشی یا استفاده از فنون تن آرامی هم می‌تواند بر کاهش اضطراب ناشی از همه‌گیری تاثیر داشته باشد. همچنین انتخاب یک فعالیت هنری در کنار فعالیت‌های روزانه می‌تواند در گذار از این شرایط به شما کمک کند.
 توصیه نهایی
اختلال‌های روان پزشکی مانند تمام بیماری‌های دیگر امری غیرقابل اجتناب است در نتیجه درمان آن هم مثل درمان سایر بیماری‌ها امری معمول است پس مراجعه به درمانگر را به تاخیر نیندازید و در اولین فرصت به روان شناس مراجعه کنید.

نویسنده : فاطمه محمدی| ‌ کارشناس‌ارشد روان‌شناسی‌بالینی