قیمت پراید و تیبا هاچ‌بک از مدل‌های صندوقدار بیشتر است، اما پژو ۲۰۶SD گران‌تر فروخته می‌شود.
 
قیمت پراید هاچ‌بک به‌شکل سنتی از نسخه‌های صندوقدار بیشتر بوده است. درحال حاضر پراید هاچ‌بک صفرکیلومتر را در بازار آزاد ۲۰۵ میلیون تومان معامله می‌کنند و برای خرید پراید صندوقدار باید ۱۸۵ میلیون تومان پرداخت کرد. تقریبا همین وضعیت را در بازار خودرو برای جانشین پراید یعنی تیبا شاهد هستیم. قیمت تیبا ۲ در کارخانه و بازار آزاد از تیبا صندوقدار بیشتر است، اما پژو ۲۰۷ هاچ‌بک و صندوقدار اختلاف قیمت ندارند و پژو ۲۰۶SD از مدل‌های معمولی گران‌تر فروخته می‌شود.

پراید صندوقدار و هاچ‌بک
قیمت پراید هاچ‌بک تقریبا ۲۰ میلیون تومان بیشتر از نسخه‌های صندوقدار است. پراید هاچ‌بک صفرکیلومتر مدل ۹۹ که آخرین مدل‌های تولید شده این خودرو به‌شمار می‌رود، در بازار آزاد ۲۰۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود درحالی که قیمت پراید صندوقدار حدود ۱۸۵ میلیون تومان است. به‌عبارت ساده درحال حاضر پراید هاچ‌بک که گاهی به آن سایپا ۱۱۱ می‌گویند و نسخه‌های قدیمی آن پراید نسیم اسم داشت، ۲۰ میلیون تومان گران‌تر از پراید صندوقدار یا همان پراید ۱۳۱ معامله می‌شود.

مقایسه قیمت پراید صندوقدار و هاچ‌بک

خودرو

قیمت بازار آزاد

پراید هاچ‌بک

۲۰۵ میلیون تومان

پراید صندوقدار

۱۸۵ میلیون تومان

تیبا ۲ و صندوقدار
قیمت تیبا ۲ در بازار آزاد حدود ۱۰ میلیون تومان بیشتر از نسخه‌های صندوقدار است. قیمت تیبا ۲ در بازار آزاد آخرین روز‌های خرداد امسال ۲۰۵ میلیون تومان بود و خریداران تیبا صندوقدار در بازار آزاد برای این مدل ۱۸۵ میلیون تومان پرداخت کردند. تیبا صندوقدار در سال ۸۸ رونمایی شد و گروه خودروسازی سایپا پنج سال بعد یعنی در سال ۹۳ تیبا هاچ‌بک یا همان تیبا ۲ را روانه خیابان‌ها کرد. اختلاف ۱۰ میلیون تومانی تیبا صندوقدار و هاچ‌بک در بازار آزاد، در کارخانه به پنج میلیون تومان می‌رسد. قیمت تیبا هاچ‌بک در کارخانه حدود ۱۲۵ میلیون تومان است و سایپا، تیبا صندوقدار را تقریبا ۱۲۰ میلیون تومان تحویل مشتریان می‌دهد.

مقایسه قیمت تیبا ۲ و صندوقدار

خودرو

قیمت کارخانه

قیمت بازار آزاد

تیبا دو

۱۲۵ میلیون تومان

۲۰۵ میلیون تومان

تیبا صندوقدار

۱۲۰ میلیون تومان

۱۹۵ میلیون تومان

۲۰۶ هاچ‌بک و صندوقدار
پژو ۲۰۶ حدود ۲۰ سال قبل به بازار عرضه شد و پنج سال بعد ایرانخودرو سراغ تولید پژو ۲۰۶ صندوقدار رفت. بعد دو دهه قیمت پژو ۲۰۶ معمولی تیپ دو در بازار ۳۰۵ میلیون تومان است و تیپ پنج این محصول تقریبا ۳۵۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. پژو ۲۰۶ صندوقدار نسخه سدان تیپ پنج به‌شمار می‌رود و حجم موتور هر دو ۱.۶ لیتر است. قیمت پژو ۲۰۶ صندوقدار تقریبا ۲۰ میلیون تومان از ۲۰۶ تیپ پنج بیشتر است و خریداران آن در بازار آزاد حدود ۳۷۰ میلیون تومان می‌پردازند. ایرانخودرو درحال حاضر فروش پژو ۲۰۶ تیپ پنج و صندوقدار را متوقف کرده و فقط تیپ دو این خودرو را با قیمت ۱۵۰ میلیون تومان عرضه می‌کند.

مقایسه قیمت ۲۰۶ هاچ‌بک و صندوقدار

خودرو

قیمت بازار آزاد

۲۰۶ تیپ دو

۳۰۵ میلیون تومان

۲۰۶ تیپ پنج

۳۵۰ میلیون تومان

۲۰۶ صندوقدار

۳۷۰ میلیون تومان

۲۰۷ هاچ‌بک و صندوقدار
پژو ۲۰۷ در سال ۹۵ رونمایی شد و ایران خودرو دو سال بعد فروش پژو ۲۰۷ صندوقدار را آغاز کرد. اختلاف قیمت پژو ۲۰۷ معمولی و صندوقدار در بازار آزاد درحال حاضر زیاد نیست و این دو محصول حدود ۴۰۰ میلیون تومان فروخته می‌شوند. قیمت پژو ۲۰۷ معمولی ۳۹۸ میلیون تومان است و فروشنده‌های پژو ۲۰۷ صندوقدار برای این مدل حدود ۴۰۰ میلیون تومان درخواست می‌کنند. بعد اینکه مدل‌های معمولی و صندوقدار پژو ۲۰۷ روانه بازار شد، ایران خودرو نسخه‌های اتوماتیک این دو مدل را هم عرضه کرد که درحال حاضر نسخه اتوماتیک پژو ۲۰۷ معمولی ۶۱۰ میلیون تومان ارزش دارد و برای ۲۰۷ اتوماتیک صندوقدار حدود ۵۵۰ میلیون تومان رد و بدل می‌شود.

مقایسه قیمت پژو ۲۰۷ معمولی و صندوقدار

خودرو

قیمت بازار آزاد

پژو ۲۰۷ صندوقدار

۴۰۰ میلیون تومان

پژو ۲۰۷

۳۹۸ میلیون تومان

جک J3 سدان و هاچ‌بک
جک J3 آخرین هاچ‌بک تولید شده کرمان موتور در بازار خودرو ایران بود. بین سال‌های ۹۱ تا ۹۳ کرمان‌موتور مونتاژ این محصول را انجام داد و همزمان نسخه سدان این خودرو را روانه بازار کرد. با این حال مشخصات فنی و آپشن‌های این دو نشان می‌داد تفاوتی بینشان وجود ندارد. تقریبا یک دهه از عرضه این دو مدل در بازار می‌گذرد و درحال حاضر فقط مدل‌های کارکرده این دو را می‌شود در بازار پیدا کرد. مدل‌های تولید شده جک J3 هاچ‌بک و سدان در سال ۹۲ که در این مدت کارکرد مشابهی داشته اند، حدود ۱۹۰ میلیون تومان آگهی شده‌اند.

برلیانس H330 و H320
برلیانس H330 را باید نسخه سدان برلیانس H320 بدانیم. چون در مشخصات فنی و آپشن‌های آن‌ها تقریبا تفاوتی وجود ندارد. از سال ۹۴ تا همین پارسال مونتاژ این دو خودرو انجام می‌شد و در‌حال حاضر قیمت برلیانس H330 دنده‌ای و برلیانس H۲۳۰ دنده‌ای با موتور‌های ۱.۶۵ لیتر حدود ۴۷۵ میلیون تومان است. اگر به‌جای مدل‌های دنده‌ای سراغ نسخه‌های اتوماتیک این دو برویم، برای خرید برلیانس H330 اتوماتیک باید ۵۷۵ میلیون تومان پرداخت کرد و برای برلیانس H۲۳۰ اتوماتیک حدود ۴۳۵ میلیون تومان.