دختری ۱۹ساله ام، من و پسرعمویم به هم علاقه داریم ولی او از علاقه من نسبت به خودش خبر ندارد به خواستگاری هم آمدند، ولی چون خانواده مان با هم قهر هستند، نتیجه ای نداشت. نمی دانم باید چه کار کنم. پسرعمویم قسم خورده است فقط با من ازدواج کند. دو سال هم به پای من مانده است و اجازه نمی دهد که برایش به خواستگاری بروند. نمی دانم از علاقه ام چیزی به او بگویم یا نه. لطفا کمک کنید.

پاسخ مشاور

 مخاطب گرامی، ازدواج و تشکیل زندگی مشترک یک مسئله موقتی نیست و قبل از اینکه بر اساس احساسات و عواطف خود تصمیمی بگیرید، لازم است ابتدا معیارهای خودتان را برای انتخاب همسر مشخص و سپس بررسی کنید که آیا پسر عمویتان دارای شرایط و معیارهای اصلی شما برای ازدواج هست یا خیر ؟ فقط علاقه کافی نیست اگر وی در قالب انتظارات و معیارهای شما جای نگیرد و حائز ویژگی های مورد نظر شما به عنوان همسر آینده تان نباشد ، صرفا به خاطر علاقه و وابستگی فامیلی نباید تصمیم به ازدواج بگیرید ولی اگر مطمئن هستید که او ویژگی ها و معیارهای اصلی و اساسی شما برای ازدواج را دارد آنگاه می توانید برای کسب رضایت خانواده خود اقدام کنید و اشکالی نیز در بیان علاقه مندی خود نسبت به این ازدواج وجود ندارد چون احتمالا پسر عمویتان نسبت به این مسئله آگاهی دارد و شاید یکی از دلایل دو سال صبر کردنش هم همین علاقه دوطرفه بوده است.

در هر شرایطی از تحقیق و بررسی غافل نشوید

به هر حال، پرهیز از عجله، بررسی و تحقیق بیشتر در رابطه با خلق و خو و جنبه های گوناگون شخصیتی طرفین، واقع بینی و تصمیم گیری عقلانی از جمله نکات مهمی است که همه متقاضیان ازدواج باید به آنها توجه کافی داشته باشند و شما نیز از این امر مستثنی نیستید. اگر در بین فامیل شما کسی را سراغ دارید که می تواند واسطه آشتی دادن و نزدیکی دو خانواده شود می توانید از او بخواهید که مقدمات رفع کدورت ها را مهیا کند و گفت و گوی منطقی و مستدل شما با پدر و مادرتان نیز می تواند موثر باشد . مشاوره پیش از ازدواج و بهره گیری از کمک یک روانشناس و مشاور مجرب نیز به شما پیشنهاد می‌شود.
نویسنده: حسین محرابی- روانشناس