جالبز

مجله اینترنتی و سبک زندگی

خانه / سبک زندگی / مد و لباس / وقتی موهای‌تان گرما زده می‌شود!

وقتی موهای‌تان گرما زده می‌شود!

مجله ایده آل: تابستان، فصل گرما و آفتاب، فصل تعطیلات و سفر و خلاصه فصل ریکاوری آرامش از دست رفته یک ساله است. با این حال همین تابستان دلنشین می‌تواند همراه همه اینها مضراتی را هم برای زیبایی در پی داشته باشد که عمده‌ترین دلیلش گرمای بیش از حد هواست. بنابراین تابستان در عین حال که فصل تعطیلات و خوش گذراندن است باید با مراقبت‌هایی همراه شود؛ از جمله این مراقبت‌ها، اهمیت دادن بیش از پیش به کیفیت موها و نگهداری از آنها در برابر گرمای بیش از حد هواست. برای شروع این مراقبت‌ها، این بسته راهنمایی را از دست ندهید.
 

ضمن اینکه این مراقبت‌ها هم برای آقایان واجب است و هم خانم‌ها.

 
 وقتی موهای‌تان گرما زده می‌شود!
تاثیر تابستان بر زلف‌های شما!
 
۱. شاید تا به امروز موهای کاملا سالم و درخشانی داشته‌اید اما این را بدانید که با شروع فصل تابستان ممکن است همه چیز تغییر کند که این تغییرها می‌تواند به جهت رطوبت موجود در آب و هوای گرم بخصوص در مناطق مرطوب باشد. همین رطوبت است که می‌تواند به موهای شما وزن بدهد و آنها را حسابی بی‌حالت کند.
 
۲. مشکل بعدی که در تابستان ممکن است برای موهای شما اتفاق بیفتد عرق کردن و گرد و غباری است که روی موهای‌تان می‌نشیند. هر دوی این عوامل می‌تواند سبب مشکلاتی مانند شوره سر، مو خوره، وز کردن موها و در نهایت ریزش آنها شود.
 
۳ . وقتی گرمای تابستان به حداکثر خود می‌رسد و طاقت‌فرسا می‌شود نباید انتظار اتفاقات خوب را داشته باشید. خشکی در مناطق خشک آن هم در فصل گرما و بخصوص در اوجش همه چیز را تحت تاثیر قرار می‌دهد که موهای سر هم از این ماجرا مستثنا نیستند. حالا تصور کنید در چنین حالتی بخواهید موهای‌تان را با استفاده از حرارت صاف کنید، فر بزنید یا حالت‌دارشان کنید. فکر می‌کنید چه اتفاقی ممکن است برای موهای‌تان بیفتد؟
 
۴. تابستان حتی می‌تواند برای پوست سر شما هم مشکل‌ساز شود؛ آن هم با خشکی و بخصوص آفتاب‌سوختگی به ویژه برای آقایان. شاید به نظر برسد که موها می‌توانند از پوست سر محافظت کنند اما در این مورد این طور نیست. وقتی پوست سر خشک می‌شود مشکلات بعدی برای موهای شما پیش خواهد آمد که اصلی‌ترین آن صدمه‌ای  جدی است که به ریشه موهای‌تان خواهد خورد.
 
۵. تابستان از آن فصل‌هایی است که ناخودآگاه موهای‌تان را خشک می‌کند و رطوبت آن را می‌گیرد. راه چاره بیشتر مردم در این مواقع چیست؟ استفاده هر چه بیشتر از حالت‌دهنده و درمان‌های این‌چنینی؟ خب، این یک اشتباه بزرگ است.
 
۶. هر چقدر هم که هوا در تابستان گرم شود، شستن هر روز موها بهترین گزینه پیش روی شما نیست. شاید باورتان نشود اما اثری که زیاد شستن موها در بلند مدت می‌گذارد چیزی جز ریزش آنها نخواهد بود.
 

۷. آیا در تابستان احساس می‌کنید موهای‌تان مرتب چرب است؛ بخصوص جلوی آنها؟ این موضوع می‌تواند به دلیل عرق کردن بیش از حد در این فصل و استفاده از ضد آفتاب باشد که در سر حد فاصله بین پیشانی و موها قرار دارد و آنها را چرب می‌کند.
 
شنا کردن…  
 
طبیعی است که دوست داشته باشید در تابستان مرتب به استخر بروید. اگر استخر در برنامه‌های قطعی روزانه و هفتگی شماست یادتان باشد که هرگز قبل از استخر، موهای‌تان را شامپو نکنید. شامپو کردن موها قبل از استخر باعث می‌شود چربی آنها گرفته شود و دقیقا همین چربی‌ها هستند که به عنوان لایه‌های محافظتی از موهای شما در برابر مواد شیمیایی مانند کلر یا نمک آب عمل می‌کنند. با این وصف طبیعی است که نبود آنها موهای شما را در برابر آب استخر یا دریا آسیب‌پذیر‌کند.
 
موهای‌تان را نوک‌گیری کنید
 
در طول تابستان برای موهای شما اتفاقات زیادی می‌افتد. در همین مواقع است که موخوره و خشکی نوک موها را می‌بینید؛ چیزی که قطعا برای سلامت موهای شما ناخوشایند است؛ برای همین شاید تابستان بهترین زمان برای این باشد که مدل موی جدیدی را تجربه کنید یا دست‌کم بیشتر موهای‌تان را نوک‌گیری کنید.

حالت‌دهنده را دریابید
 
وقتی گرمای هوا رطوبت موهای شما را از بین می‌برد مطمئن باشید که می‌توانید با استفاده از یک حالت دهنده خوب حداقل بخشی از این رطوبت از دست رفته را جبران کنید. باید حالت دهنده‌ای را انتخاب کنید که با جنس و نوع موهای شما هماهنگ باشد. در همین راستا حالت دهنده‌هایی وجود دارد که قبل از شنا روی موهای‌تان می‌زنید و بعد کلاه شنا را سر می‌کنید و داخل آب می‌روید.
 
ضدآفتاب مو یادتان نرود
موضوع حفاظت از مو برای خانم‌ها بسیار راحت‌تر است چون آنها از پوشش سر بهره‌مند هستند و به همین دلیل موهای‌شان از نور خورشید در امان می‌ماند. برای آقایان اما اوضاع متفاوت است. آنها یا باید از کلاه برای حفاظت از موهای‌شان در مقابل نور خورشید استفاده کنند یا قبل از خروج از خانه حالت‌دهنده‌هایی حاوی ضدآفتاب به موهای‌شان بزنند. اگر قرار است ساعات طولانی را در فضای باز و زیر نور خورشید باشید حتما باید از محصولاتی استفاده کنید که مقدار مناسبی SPF در آنها باشد. فراموش نکنید بعد از استفاده از این محصولات باید حتما موی سر خود را آبکشی کنید.
 
 وقتی موهای‌تان گرما زده می‌شود!

چطور از موهای‌تان در تابستان محافظت کنید

موهای ما در تمام طول تابستان به دلایل مختلفی صدمه می‌بینند. قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید، عرق کردن، رطوبت، خشکی و ساعات طولانی را در استخرهای کلردار گذراندن که همزمان تابش مستقیم آفتاب به سر را هم در پی دارد، همگی می‌توانند دلایل قطعی برای صدمه خوردن موی سر در بلندمدت باشند. اما کافی است در مراقبت کمی پیشدستی کنید تا موهای‌تان حتی در طول تابستان هم سالم و زیبا باقی بماند.
قبل از اینکه بخواهید برای هر مراقبتی اقدام کنید باید جنس پوست و موهای سر خود را مشخص کنید:

  • پوست سر: چرب، خشک، شوره‌دار، خارش‌دار یا ترکیبی از هر دو و در نهایت هر نوع حالت دیگری که از نظر پزشکی وجود دارد.
  • موی سر: صاف، فر، حالت‌دار، رنگ شده، موهایی که تحت درمان بوده‌اند یا موهایی که مرتب با وسایل مختلف مانند سشوار و اتوی مو تغییر حالت می‌دهند.

بیشتر مراقب موهای رنگ کرده باشید

اگر موهای‌تان را رنگ کرده‌اید باید خیلی بیشتر از موهای معمولی در تابستان از آنها مراقبت کنید. برای این منظور باید حتما از محصولات‌ مراقبتی استفاده کنید. وقتی قرار است این محصولات را انتخاب کنید حتما سراغ انواعی بروید که مخصوص موهای رنگ شده و آسیب دیده باشند؛ بخصوص اگر اخیرا موهای‌تان را رنگ کرده‌اید سعی کنید آنها را کمتر در معرض نور خورشید قرار دهید.
 
مایعات بخورید، خیلی هم زیاد!
حتی اگر همه مراقبت‌هایی را که پیش‌تر گفته شد انجام بدهید اما به اندازه کافی مایعات ننوشید در واقع چیز زیادی به دست نخواهید آورد. موها و حتی پوست شما بیشترین بهره را از نوشیدن آب و مایعات به دست می‌آورند؛ بنابراین در تابستان بروید سراغ نوشیدنی‌های خنک تا سلامت موهای‌تان را تضمین کرد ه و از طرف دیگر احساس خنکی کنید؛ بخصوص آبمیوه‌ها و سبزیجات را از دست ندهید که از قضا در تابستان موهای شما به ویتامین و مینرال‌های آنها احتیاج بیشتری دارند.
 
  وقتی موهای‌تان گرما زده می‌شود!

با احتیاط شامپو بزنید

درست زمانی که احساس می‌کنید شامپو کردن هر روز موهای‌تان می‌تواند اتفاق خوبی باشد باید بدانید که این مساله بیشتر باعث می‌شود موهای شما صدمه بخورد. شامپو کردن بیش از حد موها نه‌تنها خود آنها بلکه پوست سر شما را هم خشک می‌کند. در عین حال اگر از آن دست آدم‌هایی هستید که حتی پوست سرتان هم خیلی راحت عرق می‌کند و راحت‌تر از آن موهای‌تان چرب می‌شود حتما برای تابستان از شامپوهای ملایم مخصوص فصل استفاده کنید.
 
حالت دهنده یا شامپو؟
درست است که موها در تابستان زودتر کثیف می‌شوند و از این رو شست‌وشوی منظم آنها یک باید است اما شامپو تنها راه‌حل برای تمیز نگه‌داشتن موها نیست. بهتر است درباره شست‌وشوی موها با حالت‌دهنده‌ها هم بیشتر بدانید که در واقع یک مراقبت ایده‌آل از موها در فصل تابستان هم محسوب می‌شود. فقط کافی است موهای‌تان را خیس کنید، حالت‌دهنده را به موهای‌تان بزنید و برای دو دقیقه اجازه بدهید روی سرتان باقی بماند سپس آن را آبکشی کنید. به این ترتیب شامپو کردن شما به هفته‌ای دست‌کم ۳ تا ۴ بار کاهش پیدا می‌کند.
 
گرما ممنوع!
خورشید در تابستان بیش از اندازه گرما تولید می‌کند؛ بنابراین شاید بهتر باشد شما از استفاده از گرمای وسایل آرایشی برای موهای‌تان پرهیز کنید. حتی وقتی قرار است از سشوار استفاده کنید سعی کنید آن را روی خنک‌ترین حالت ممکن بگذارید.همچنین سعی کنید حتی‌الامکان از اتوهای مو برای صاف یا فر کردن مو استفاده نکنید؛ مگر در مواقع ضروری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *