فارس/ وزیر دفاع چین در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود هشدار داد رفتار و گفتار آمریکایی‌ها موجب افزایش تنش‌های موجود میان دو کشور می‌شوند.

«وی فنگه» وزیر دفاع چین روز چهارشنبه در تماسی تلفنی با «مارک اسپر» همتای آمریکایی خود مسائل پیرامون وضعیت تایوان را به بحث و گفت‌وگو گذاشت.
به نوشته روزنامه «ژاپن تایمز»، فنگه در این تماس تلفنی یک و نیم ساعته به اسپر‌ گفت آمریکا باید «گفتار و رفتار غلط خود» را پایان دهد و «از تحرکات خطرناکی که ممکن است موجب تشدید تنش‌ها شود، پرهیز کند».
به گفته «جاناتان هافمن» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، اسپر در این تماس تلفنی شفافیت چین در قبال ویروس کرونا را خواستار شده و درخصوص آنچه فعالیت‌های ثبات‌زدای چین در تایوان و دریای جنوب چین نامید، ابراز نگرانی کرد.
«الکس اِیزار» وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا قرار است روز یکشنبه هفته آینده با مقامات تایوان دیدار کند. این بالاترین سطح دیدار یکی از مقامات کابینه دولت آمریکا با دولت تایوان از سال ۱۹۷۹ تاکنون محسوب می‌شود.
واشنگتن روابط رسمی با تایوان را در سال ۱۹۷۹ به نفع پکن قطع کرد اما دولت «دونالد ترامپ» افزایش حمایت خود از این منطقه را در اولویت قرار داده است.
چین، تایوان را حساس‌ترین و مهم‌ترین موضوع در روابط دو جانبه خود با آمریکا می‌داند. این کشور، تایوان را بخشی از سرزمین متعلق به خود می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. 
چین ماه گذشته اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه شرکت آمریکایی «لاکهید مارتین» به دلیل دخالت در فروش سلاح به تایوان اعمال می‌کند.
این در حالی است که با وجود مخالفت قاطعانه پکن اسپر تأکید کرده که واشنگتن همچنان به فروش تسلیحات به تایوان ادامه خواهد داد.