جالبز

مجله اینترنتی و سبک زندگی

هزینه سرسام آور تعمیرات موبایل

هفته نامه همشهری جوان – علی هادیزاده: تعمیرات موبایل هزینه های سرسام آوری دارد؛ به حدی که ممکن است مجبور شوید تا سه چهارم قیمت گوشی را بپردازید!
امیدواریم از آن دسته آدم هایی نباشید که یکسره گوشی از دستشان می افتد و به نوعی ذاتا گوشی خراب کن هستند. چون اگر گوشی خراب شود و به تعمیرگاه مراجعه کنید، تقریبا خاطرات دندانپزشکی برایتان مرور می شود و اهمیت پیشگیری قبل از درمان را بیشتر متوجه می شوید.
خارج از این که آیا گوشی درست می شود یا نه، بسیاری از تعمیرکاران برای تعمیر گوشی های هوشمند هزینه های گزافی از شما می گیرند؛ هزینه هایی که بیشتر ما از جزییات آن سر در نمی آوریم و به خاطر زودتر تحویل گرفتن گوشی مان به راحتی آن را پرداخت می کنیم. ولی اگر بدانید که مشکل گوشی کجاست و رفع این مشکل با توجه به نوع گوشی تان چقدر هزینه دارد، کارتان بسیار راحت تر شده و کمتر سرتان کلاه می رود.
اتحادیه تعمیرکاران گوشی های موبایل با توجه به متغیرهای زیادی که تعمیر گوشی دربر می گیرد، نرخ های رسمی را در چهار دسته مختلف، طبقه بندی و منتشر کرده است. برای این که بهتر متوجه حدود هزینه بشوید برای هر دسته قیمت به سراغ یک گوشی پرفروش رفته ایم تا اگر بعدا با گوشی به مشکلی برخوردید بدانید حدود هزینه های تعمیر گوشی شما چقدر می شود.
 
 هزینه سرسام آور تعمیرات موبایل
گوشی زیر ۵۰۰ هزار تومان
پاره آجرها

برای انتخاب گوشی زیر پانصد هزار تومان چرخی در بازار زدیم و متوجه شدیم بیشترین استقبال متوجه گوشی های دکمه ای قدیمی است ولی این گوشی مورد نظر ما برای تعمیر نیست، چون بیشتر این گوشی ها به پاره آجر معروف بوده و به این راحتی خراب نمی شوند. اصلا دلیل استقبال از آن ها همین است. برای همین به سراغ گوشی های مدرن تر رفتیم و متوجه شدیم یکی از پرفروش های بازار در این رده قیمت مدل K10 شرکت ال جی است. این گوشی در دو نسخه سال ۲۰۱۶ و سال ۲۰۱۷ عرضه می شود. در این قسمت ما با مدل ۲۰۱۶ آن سر و کار داریم.
اگر بخواهیم فقط سیستم عامل نصب کنیم یا گوشی را فلش کرده و چند نرم افزار ساده روی آن نصب کنیم باید حدود ۲۰ هزار تومان به فروشنده بدهیم. کارهای تخصصی تر مثل رفع عیوب تخصص نرم افرازی مثل درست کردن شماره سریال و تنظیم اکانت گوگل حدود ۳۰ هزار تومان برای شما آب می خورد. بعضی گوشی ها به خاطر خاک گرفتگی یا جا به جا شدن یک قطعه دچار مشکل می شوند که معمولا با یک بار باز و بسته کردن و گردگیری این ایرادها درست می شوند.
این کار برای گوشی ال جی K10 حدود ۴۰ هزار تومان تمام می شود. اگر کار به تعویض قطعه برسد شما علاوه بر دستمزد تعیین شده از طرف اتحادیه، باید پول قطعه را نیز بدهید، مثلا برای دوربین یا میکروفون این گوشی باید علاوه بر دستمزد پنجاه هزار تومانی حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان اضافه بپردازید.
 
 هزینه سرسام آور تعمیرات موبایل
بعضی قطعات به گونه دیگری حساب شده و تعویض شان دستمزد بالاتری دارد، مثلا تعویض صفحه تاچ و LCD دستمزدی حدود ۵۰ هزار تومان دارد. خود این قطعه نیز در بازار با توجه به مدل K10 حدود ۱۶۰ تا ۲۰۰ هزار تومان فروخته می شود؛ یعنی تقریبا نصف قیمت گوشی را باید صرف تعمیر این قسمت کنید. تعمیر کانکتورهای قیمت متفاوتی دارد
کانکتور قطعه هایی مثل محل قرارگیری سیم کارت یا کارت حافظه هستند که به خاطر استفاده مکرر ممکن است زود خراب شوند. این قطعه ها قیمتی حدود هشت تا ۱۰ هزار تومان داشته و دستمزد آن ها برای این گوشی ۴۰ هزار تومان است.
تعمیرات سخت افزاری دیگر شامل تعمیر قطعات الکترونیکی غیرچسبی و چسبی می شود. کار روی غیرچسبی ها به خاطر راحت بودن دستمزدی پنجاه هزار تومانی دارد. ولی کار روی چسبی ها داستان های خاص خودش را دارد که دستمزد آن از طرف اتحادیه ۱۰۰ هزار تومان تعیین شده است. این قطعات الکترونیکی نیز قیمت های خاص خود را داشته و ممکن است تا ۵۰ هزار تومان پول قطعه بدهید. تعویض مادربرد نیز حدود ۵۰ هزار تومان برای شما آب می خورد.

گوشی بین ۵۰۰ تا یک میلیون تومان

رقابت بین پرفروش ها
بین گوشی های رده قیمتی ۵۰۰ تا یک میلیون تومان، انتخاب های زیادی وجود داد. در این رده قیمتی شاهد رقابت سنگین هوآوی و سامسونگ هستیم و هر فروشنده یکی از این برندها را به عنوان پرفروش ترین گوشی معرفی می کند ولی با توجه به نفوذ و حجم تبلیغات سامسونگ به نظر می رسد مدل J5 PRIME با قیمتی حدود ۷۰۰ هزار تومان از پرفروش ترین های این رده قیمتی باشد.
اگر این گوشی را زا نمایندگی خریده باشید، احتمالا نیازی به نصب سیستم عامل و این داستان ها نخواهید داشت، چون گوشی به راحتی خود را آپدیت می کند ولی به هر حال اگر نیاز پیدا کردید، نرخ اتحادیه می گوید باید ۳۰ هزار تومان پرداخت کنید.
برای رفع اشکالات نرم افزاری تخصصی تر مثل مشکلات شماره سریال باید ۵۰ هزار تومان پول بدهید. سرویس سخت افزاری این گوشی مثل باز و بسته کردن یا رفع ایرادات جزئی مثل محکم کردن قطعه ها و… حدود ۶۰ هزار تومان هزینه دارد. اگر علاوه بر باز و بسته کردن و رفع ایرادات نیاز به تعویض قطعه داشته باشد، علاوه بر قیمت قطعه باید ۷۰ هزار تومان دستمزد بدهید.
خوبی این گوشی سامسونگ این است که بیشتر قطعات آن در بازار موجود بوده و کار شما راحت می شود؛ مثلا دوربین آن را می توانید با ۲۵ هزار تومان تعویض کنید و برای شیشه دوربین تنها هزار و ۵۰۰ تومان پول بدهید. فلت گوشی نیز که معمولا در ضربه زیاد دچار مشکل می شود، حدود ۱۰ هزار تومان قیمت دارد.
تعویض تاچ و LCD این گوشی نیز علاوه بر ۸۰ هزار تومان دستمزد حدود ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزار تومان هزینه دارد. قطعات این گوشی سامسونگ نسبت به گوشی ال جی K10 ارزان ترند؛ مثلا کانکتورهای آن تنها هزار تومان قیمت دارد، البته دستمزد تعویض این کانکتورها حدود ۶۰ هزار تومان هزینه روی دست شما می گذارد.
در زمینه تعویض قطعات الکترونیک غیرچسبی باید ۱۰۰ هزار تومان دستمزد بدهید و برای تعویض چسبی ها ۱۵۰ هزار تومان جدا از این ها برای تعویض کل مادربرد باید دستمزدی هفتاد هزار تومانی پرداخت کنید.
 
 هزینه سرسام آور تعمیرات موبایل
گوشی بین یک تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
دیر خراب می شود

شاید بهترین اتفاق لقب برای گوشی های رنج قیمت یک تا یک و نیم میلیون تومان پرچمداران کوچک باشد. در این رده قیمتی گوشی های قدرتمندی با امکاناتی در حد یک پرچمدار وجود دارند که قیمت آن ها بسیار اقتصادی در نظر گرفته شده است.
در میان این گوشی ها چند مدل خوب مثل NOVA PLUS  ۲ هوآوی وجود دارند که البته چون جدید هستند کسی به این زودی ها به سراغ تعمیر آن ها نمی رود ولی یک پرچمدار قدیمی در این رده قیمتی توجه بیشتر مردم را جلب کرده است.  گوشی الی جی G5 هرچند نواقص خاص خود را دارد ولی از لحاظ سخت افزاری قدرتمند است. این گوشی به خاطر باز و بسته شدن مکرر، نیاز به تعمیر پیدا می کند. برای رفع مشکل سیستم عالم این گوشی و نصب نرم افزار ۴۰ هزار تومان و برای انجام کارهای تخصصی تر مثل هنگ کردن و اجرا نشدن بعضی برنامه ها باید ۷۰ هزار تومان دستمزد بدهید.
باز و بسته کردن دستگاه و برطرف کردن مشکلات ساده سخت افزاری ۸۰ هزار تومان قیمت دارد. برای تعویض قطعات ساده مثل فلت و کپسول گوشی باید علاوه بر قیمت قطعه (مثلا فلت ۲۰ هزار تومان) حدود ۹۰ هزار تومان دستمزد بدهید.
تعویض تاچ و LCD هزینه بیشتری روی دست شما گذاشته و در کنار ۱۱۰ هزار تومان دستمزد باید نزدیک ۱۷۰ هزار تومان پول این قطعه را بدهید. تعمیرات سخت افزاری سطح یک یا همان تعویض کانکتورها و غیره ۹۰ هزار تومان قیمت دارد. قیمت کانکتورها هم زیاد نبوده و نهایتا پنج تا ۱۰ هزار تومان هزینه دارد. قطعات الکترونیکی غیرچسبی ۱۵۰ هزار تومان و قطعات چسبی یا همان تعمیرات سطح سه ۲۵۰ هزار تومان هزینه روی دست شما می گذارد.

بیشتر از یک میلیون و ۵۰۰


جیب تحت فشار است

وقتی به سراغ گوشی هایی با قیمت بیشتر از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می روید با دنیای بزرگی رو به رو هستید که انتخاب را واقعا برای شما سخت می کند، زیرا بهترین ها در مقابل شما قرار دارند ولی اگر بخواهیم یک گوشی انتخاب کنیم که علاوه بر پرفروش و قدرتمند بودن، قطعات جانبی آن هم راحت در بازار پیدا شود، گوشی S7 سامسونگ در بالای لیست قرار می گیرد.
برای کارهای نرم افزاری ساده روی این گوشی مثل فلش کردن، طبق قیمت مصوب باید ۵۰ هزار تومان پرداخت کنید. اگر می خواهید مشکل خاص و تخصصی تری را حل کنید، باید ۹۰ هزار تومان پیاده شوید. به نظر ما خودتان راهنمای رفع این مشکلات را در اینترنت بخوانید خیلی بهتر و به صرفه تر است! رفع ایرادهای کوچک این گوشی و به طور کلی یک باز و بسته کردن ساده آن حدود ۱۰۰ هزار تومان هزینه دارد.
اگر به قطعه عوض کردن بیفتید، جیب شما تحت فشار زیادی قرار می گیرد. جدا از دستمزد ۱۲۰ هزار تومانی، هزینه خود قطعات انی گوشی نیز بسیار بالاست؛ مثلا یک فلت ساده حدود ۳۰ هزار تومان فروخته می شود. تاچ و LCD به نسبت دیگر گوشی ها هزینه بیشتری دارد. هزینه صفحه نمایش مدل ساده این گوشی حدود ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارد ولی مدل خمیده آن با توجه به ویژگی های خاصش تا ۹۰۰ هزار تومان هزینه روی دستتان می گذارد. این ها به علاوه دستمزد ۱۵۰ هزار تومانی آن است.
کانکتورها مثل همیشه قیمت زیادی نداشته و فقط دستمزد ۱۲۰ هزار تومانی آن متفاوت از گوشی های دیگر است. تعمیرات سطح دو و سه این گوشی به ترتیب ۲۰۰ و ۳۵۰ هزار تومان هزینه دارند از آن جا که بیشتر قطعات این گوشی چسبی هستند، احتمالا سر و کارتان با تعمیرات سطح سه خواهدافتاد. تعویض مادربرد نیز علاوه بر قیمت خود آن حدود ۵۰۰ هزار تومان است، شامل ۱۴۰ هزار تومان دستمزد می شود.

نشانی سایت

اگر گوشیتان خراب شده و دلتان می خواهد جزییات و عدد و رقم های بیشتری را در مورد تعمیر موبایل بدانید می توانید به سایت http://ttu.ir مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code