حدود سه سالیست که خودروهای سبک و سنگینی که برای حوزه‌های نظامی ساخته می‌شوند، مورد توجه مردم قرار گرفته‌اند. یکی از شرکت‌های وابسته به وزارت دفاع که خودروهای سبک نظامی را با سفارشی سازی به خودرویی با برند داخلی مبدل کرده، زرین خودرو است. زرین خودرو هم‌اکنون مشغول مونتاژ دو خودرو در سه تیپ می‌باشد.

ارس۲ تک کابین، ارس۳ تک و دو کابین، خودروهایی هستند که این شرکت مشغول مونتاژ و فروش آنها به سازمان‌های نظامی است.

اما همانطور که مستحضرید، چندیست که چهارمین دوره نمایشگاه خودرو تهران در شهر آفتاب آغاز شده و تا روز جمعه مورخ ۳۰ اردیبهشت‌ماه برگزار خواهد شد. در اولین روز برگزاری این نمایشگاه ویژه اصحاب رسانه، خبری از غرفه شرکت زرین خودرو نبود. نکته‌ای که وجود دارد، این است که خبرنگار ما در هنگام عبور از پارکینگ مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب، متوجه حضور محصولات این شرکت شد.

همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره شد، آذین خودرو هم اکنون در حال مونتاژ سه خودروی ارس۲ تک کابین، ارس۳ تک و دو کابین می‌باشد که اتفاقا هر سه خودرو به محوطه نمایشگاه، آورده شده بود. اینطور که می توان فهمید، از صبح روز بعد پرس دی، آذین خودرو تصمیم به انتقال این خودروها به داخل نمایشگاه گرفته و بدون غرفه سازی خاصی، آن‌ها را به نمایش درآورده است.

باتوجه به مشاهدات اولیه خبرنگار ما، مونتاژ و متریال استفاده شده در داخل کابین هرسه خودرو مناسب نبوده و تنها ارس۳ بهتر از ارس۲ ارزیابی می‌شود. البته این ماجرا در خارج از کابین، دقیقا عکس بوده و در آن شرایط، ارس۲ بهتر از ارس۳ است. باتوجه به اینکه ارس۲ چند سالی پیش‌تر از ارس۳ فرآیند تولید انبوهش طی شده، این موضوع طبیعیست.

ذکر این نکته واجب است که هم ارس۳ و هم ارس۲، خودروهای چینی محسوب می‌شوند!

نگارنده این مطلب، قبل از مشاهده این خودروها اعتقاد داشت که درصورت عرضه این خودروها به صورت عمومی، قطعا عواقب خوبی در انتظار شرکت آذین خودرو و وزارت دفاع خواهد بود. اما پس از مشاهده، اکنون به این نتیجه رسیده که اگر به صورت عمومی عرضه نشوند، بهتر است. زیرا بالاخره هرچه که باشد، این خودروهایی که در حوزه های نظامی از آنها استفاده شده، یک ابهت خیالی را در ذهن مردم ایجاد کرده‌اند!

براساس اطلاعات بدست آمده، متاسفانه قیمت خودروهای مذکور هم اصلا جالب نبوده و قیمت گذاری بسیار بالایی دارند که در ذیل، قابل مشاهده می باشد:

ارس۲۱ میلیارد تومان
ارس تک کابین۳۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان
ارس۳ دو کابین۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان

پیکاپ‌های دو دیفرانسیل باکیفیت‌تری در بازار کشورمان وجود دارد که قیمت به مراتب کمتری دارند. البته برای افرادی که تصمیم دارند تا یک پیکاپ کپی شده از هامر را سوار شوند، تنها گزینه‌شان همین ارس۲ می‌باشد؛ با نهایت سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت!

لازم به ذکر است که چهارمین دوره نمایشگاه خودرو تهران، پس از وقفه طولانی به دلیل شیوع ویروس کرونا از ۲۷ الی ۳۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ در محل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب ویژه عموم مردم درحال برگزاریست.