تامین نیروی انسانی توانمند و ماهر یکی از دغدغه‌‌های شرکت‌ها و سازمان‌های دانش‌بنیان و صنعتی است که در پنج سال اخیر با برگزاری آزمون استخدام بخش خصوصی گام موثری برای رفع آن برداشته شده است. آزمونی که ثبت نام ششمین دوره آن از ۱۸ تیر آغاز شده‌است.

گزارش شبکه فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نشان می‌دهد در پنجمین دوره آزمون استخدام بخش خصوصی ۱۶۷ هزار داوطلب شرکت کردند که بیش از ۳۳ هزار نفر از برگزیدگان آن از سوی نزدیک به ۴۹۰۰ شرکت و موسسه تجاری، صنعتی و فناور دعوت به کار شدند.

همچنین در این گزارش آمده است که ۹۱ درصد از کارجویان دارای سه مهارت یا بیشتر، ۷۹ درصد دارای دو مهارت، ۶۴ درصد دارای یک مهارت و ۲۳ درصد بدون هیچ مهارتی (در هیچ مهارتی نمره‌ای بیش از ۸۵ درصد کسب ننموده ‌است) به شرکت‌ها معرفی و دعوت برای کار شدند که میزان حقوق برای دعوت به کار شدگان این آزمون بین ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تا ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است

در این آزمون علاوه بر مهارت‌های تخصصی تمرکز ویژه‌ای بر ویژگی‌های شخصیتی و مهارت‌های نرم افراد می‌شود که این کار با آزمون‌هایی مانند شخصیت‌شناسی، علاقه‌مندی شغلی و هوش هیجانی صورت می‌گیرد.

علاوه بر این موارد تسهیلات شبکه فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به برگزیدگان آزمون تعلق می‌گیرد. این شبکه خدمات و تسهیلات متنوعی به اعضای فناور و نخبه خود ارائه می‌کند. امکان اخذ امریه یا پروژه جایگزین خدمت در شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، دریافت بیمه تکمیلی، تسهیلات مربوط به کسب‌وکار و کارآفرینی، فضای کار اشتراکی، تسهیلات آموزشی و مهارت‌افزایی برخی از این خدمات هستند. این خدمات پیش‌تر فقط مختص برگزیدگان بنیاد ملی نخبگان بود اما پیرو تفاهم‌نامه منعقد شده بین دبیرخانه آزمون و شبکه نوآوری، چهار سال است این تسهیلات به برگزیدگان موفق آزمون استخدام بخش خصوصی نیز ارائه می‌شود.

به گزارش دبیرخانه آزمون استخدام بخش خصوصی، برای داوطلبان برگزیده پنجمین دوره این آزمون امکان عضویت در شبکه فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری فراهم شده است.

لازم به ذکر است پیرو ابلاغیه مورخ ۱۱/۰۴/۱۴۰۱ سازمان اداری و استخدامی کشور به دستگاه‌های اجرایی، آزمون استخدام بخش خصوصی به عنوان یکی از مبادی امتیازی استخدام در دولت بدون نیاز به شرکت در آزمون استخدامی دولتی می‌باشد.

گفتنی است ثبت نام ششمین دوره آزمون استخدام بخش خصوصی برای بیش از ۴۹۰۰ سازمان و شرکت معتبر در ۲۳۲ دسته شغلی از ۱۹ تیر آغاز شده و به مدت دو هفته تا ۳۱ تیر ادامه خواهد داشت و متقاضیان برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت آزمون استخدام بخش خصوصی به نشانی    www.inre.ir  مراجعه کنند.