ایرنا/ رییس پیشین دستگاه اطلاعاتی عربستان که اکنون در کانادا در تبعید بسر می برد، روز پنجشنبه با ارائه شکایتی به یک دادگاه آمریکایی گفت: محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در سال ۲۰۱۸ تیمی را برای ترور وی اعزام کرد اما این طرح از سوی مقام های کانادایی خنثی شد.

به گزارش رویترز، سعد الجابری برای مدت طولانی مشاور شاهزاده محمد نایف ولیعهد پیشین عربستان بود.بن سلمان در سال ۲۰۱۷ جایگزین بن نایف شد و اکنون حاکم واقعی عربستان و متحد نزدیک آمریکاست.
منابع آگاه امسال به رویترز گفتند الجابری از اسنادی اطلاع دارد که حاوی اطلاعات حساسی است که ولیعهد سعودی نگران لطمه آن به خود است.
الجابری در یک شکایت ۱۰۷ صفحه ای که علیه ولیعهد سعودی و ۲۴ تن دیگر به دادگاه فدرال استان کولومبیا ارایه داده گفته است که ولیعهد سعودی در اکتبر سال ۲۰۱۸ تیمی را برای ترور وی به کانادا اعزام کرده بود.
در این شکایت به اعزام تیم ترور از عربستان و از طریق اقیانوس اطلس برای قتل سعد الجابری اشاره شده است.
بر اساس این شکایت تیم ترور شامل افراد نزدیک به بن سلمان ولیعهد سعودی بوده است. این تیم دو چمدان حاوی ابزارهای تحقیقات جنایی به همراه داشته است. تیم ترور را فردی همراهی می کرده که با چگونگی پاکسازی صحنه جرم آشنایی داشته است. 
این افراد در صدد بودند به صورت مخفیانه وارد کانادا شوند و از این رو با ویزای توریستی به کانادا رفتند و وانمود کردند که همدیگر را نمی شناسند. اما افسران مرزی به آنها مشکوک شدند و به عکسی دست یافتند که آنان را کنار هم نشان می داد و از این رو دروغ شان فاش شد.
این حادثه یک هفته پس از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی به دست مزدوران سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه رخ داد. 
محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در پی قتل خاشقچی با انتقادهای بین المللی مواجه گردید و منابعی از دولت آمریکا گفتند که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) معتقدند که ولیعهد عربستان نه تنها با این موضوع (ترور) موافق بوده بلکه چه بسا دستور آن را نیز صادر کرده است.