خودروهای متنوعی با حجم موتور مختلف در بازار موجودند. حتی برخی از خودروهای وارداتی قبل از تصویب قانون ممنوعیت ورود خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی به بازار آمدند و حجم موتور آن‌ها بیش از این مقدار است. طبق اخبار خودرو باما، صنعت خودروسازی اکنون به سمت ساخت خودروهای برقی و هیبریدی در حرکت است و تمامی خودروسازان می‌کوشند تا مصرف سوخت محصولات خود را به حداقل برسانند.

خودروهای کم مصرف بسیاری با قیمت‌های متنوع در بازار کشور یافت می‌شود. از طرفی، اخبار خودرو داخلی نشان می‌دهد که قرار است به زودی محصولات اقتصادی متعددی با مصرف کم وارد شوند.

در حال حاضر یارانه بنزین به صورت کارت سوخت به خودروها تعلق می‌گیرد. توجه داشته باشید خودروهایی که حجم پیشرانه آن‌ها بیش از ۲۵۰۰ سی‌سی باشد، کارت سوخت دریافت نمی‌کنند. اگر خودرویی را به تازگی خریداری کرده‌اید، ابتدا برای پیگیری کارت ماشین اقدام کنید. معمولا دریافت این کارت کمی زمان می‌برد که مربوط به مرکز صدور کارت خودرو است. با پیگیری کارت ماشین از پست، می‌توان فهمید که کارت صادر شده است یا خیر. سپس می‌توان برای دریافت کارت سوخت خودرو به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرد. صدور این کارت نیز زمان‌بر بوده و متقاضیان برای استعلام کارت سوخت باید شماره پلاک خودرو را در اختیار داشته باشند.

محصولات خودروسازان داخلی، با توجه به قیمت و امکاناتشان، اقتصادی محسوب می‌شوند. البته بر اساس اخبار قیمت خودرو، روند قیمتی آن‌ها نیز به شدت صعودی است. اما با این حساب، میانگین مصرف سوخت آن‌ها، نسبت به استاندارد جهانی، بالاتر است و تنها تعداد محدودی کم‌تر مصرف می‌کنند. طبق اخبار خودرو سایپا و ایران‌خودرو، این دو خودروساز موظف شده‌اند تا علاوه بر افزایش کیفیت محصولات و تیراژ تولید آن‌ها، برای مصرف سوخت خودروها نیز چاره‌ای بیاندیشند. از طرفی، اخبار ایران‌خودرو نشان می‌دهد که این خودروساز در حال توسعه و ساخت پروژه‌های جدید با میانگین مصرف سوخت کم‌تر است.

سایپا کوییک

کوییک اولین بار در سال ۹۵ رونمایی شد. این هاچبک اقتصادی در تیپ‌های مختلفی عرضه می‌شود و نسخه اتوماتیک آن نیز موجود است. پیشرانه ۱.۵ لیتری M15 یورو۴ کوییک، ۸۷ اسب‌بخار قدرت و ۱۲۸ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. مصرف سوخت ترکیبی این پیشرانه حدود ۷ لیتر در هر صد کیلومتر است.

کوییک دنده‌ای در بازار تقریبا ۲۱۹ میلیون تومان قیمت دارد.

میتسوبیشی اوتلندر PHEV

اوتلندر پلاگین‌هیبرید اولین بار در سال ۲۰۱۸ وارد کشور شد. پیشرانه بنزینی این خودرو از نوع ۲ لیتری بوده و در کنار آن دو موتور الکتریکی روی محورهای جلو و عقب نیز دارد. هر دو پیشرانه بنزینی و الکتریکی نهایتا ۲۰۳ اسب‌بخار قدرت و ۱۹۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کنند. این خودرو توانایی حرکت در حالت تمام برقی را دارد و در این حالت می‌تواند حداکثر ۵۲ کیلومتر را با حداکثر سرعت ۱۲۰ کیلومتربرساعت، طی کند. پس از اتمام شارژ باتری‌ها، می‌توان با اتصال مستقیم به برق، باتری‌ها را شارژ کرد. میانگین مصرف سوخت اوتلندر پلاگین‌هیبرید برابر با ۱.۸ لیتر در هر صد کیلومتر است و جزء کم مصرف‌ترین خودروهای بازار داخلی محسوب می‌شود. اوتلندر کیفیت ساخت و دوام فنی بالایی دارد. فضای کابین آن نیز جادار بوده و تعلیقش نرم است. اما واردات محدود آن و پیچیدگی فنی پیشرانه‌اش از معایب این خودرو است. اوتلندر پلاگین‌هیبرید مدل ۲۰۱۸ را می‌توان با قیمتی حدود ۳ میلیارد تومان در بازار خریداری کرد.

تویوتا پریوس

پریوس یکی از محصولات اقتصادی تویوتاست که در سال ۲۰۱۶ وارد بازار کشور شد. البته این خودرو را در ایران نمی‌توان اقتصادی خطاب کرد؛ زیرا قیمت آن اصلا با یک خودرو اقتصادی همخوانی ندارد و همچنان در حال افزایش است. طراحی عجیب پریوس و امکانات محدود آن در نسخه پایه سبب شد تا از این خودرو به خوبی استقبال نشود. تویوتا پریوس به یک پیشرانه ۱.۸ لیتری هیبریدی مجهز است و ۱۲۱ اسب‌بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتن‌متر گشتاور دارد. مصرف سوخت ترکیبی آن نیز به ۳.۳ لیتر در هر صد کیلومتر می‌رسد. از نقاط ضعف پریوس می‌توان به فضای محدود کابین، پیچیدگی فنی و کمبود امکانات در نسخه پایه آن اشاره کرد. البته نباید منکر تعلیق نرم و کیفیت ساخت بالا آن شد.

اکنون تویوتا پریوس تیپ C در بازار حدود ۱.۴ میلیارد تومان قیمت دارد.

کیا اپتیما هیبرید

کیا اپتیما تاکنون در چند نسل مختلف در بازار کشور حضور داشته و همیشه پرطرفدار بوده است. نسخه هیبرید این سدان کره‌ای در سال ۹۸ به بازار ایران رسید. اپتیما هیبرید در ظاهر و در قسمت‌هایی مانند جلوپنجره، سپرها و رینگ‌ها با اپتیما بنزینی متفاوت است. اپتیما هیبریدی از یک پیشرانه ۲ لیتری نیرو می‌گیرد و خروجی آن به ۱۹۳ اسب‌بخار قدرت و ۲۰۵ نیوتن‌متر گشتاور می‌رسد. این خودرو در هر صد کیلومتر حدود ۴.۷ لیتر بنزین مصرف می‌کند. اپتیما هیبرید را نمی‌توان در حالت تمام برقی راند و زمان درگیر شدن موتور الکتریکی توسط ECU خودرو تشخیص داده می‌شود. قیمت این خودرو در بازار نزدیک به ۲.۵ میلیارد تومان است.