این روزها هواپیما پرطرفدارترین راه های مسافرت در دنیا است و شاید به همین دلیل است که بیش از  ۵۰۰۰ ایرلاین در جهان هستند که کد سازمان بین‌المللی هوانوردی (ICAO) را دریافت کرده اند، این ایرلاین ها برای ارائه بهترین خدمات به مسافران خود با یکدیگر رقابت دارند تا در لیست بهترین ایرلاین های دنیا قرار بگیرند، ما در این مقاله می خواهیم ایرلاین های ۵ ستاره دنیا را به شما معرفی کنیم.

روش رتبه بندی ایرلاین ها در دنیا

وبسایت های مختلفی هستند که ایرلاین ها را بر اساس شاخص هایی از جمله امنیت مسافران، نوآوری در خدمات، بهره گیری از آخرین مدل های هواپیما، پرسنل حرفه ای، مشتری مداری و … بررسی می کنند و بهترین ایرلاین ها را معرفی می کنند،  در اینجا ما لیست جایزه اسکار هواپیمایی را به عنوان منبع بررسی ایرلاین های ۵ ستاره دنیا انتخاب کرده ایم.

این رتبه بندی بر اساس فهرست Skytrax است،  اسکای‌ترکس شرکتی انگلیسی است که از سال ۲۰۰۱ برترین شرکت‌های هواپیمایی جهان را معرفی کرده و به عنوان مرجع  برای معرفی بهترین ایرلاین های دنیا است.

قطر ایرویز (Qatar Airways)

شرکت تحقیقاتی حمل و نقل هوایی اسکای ترکس  می گویید هیچ ایرلاینی مانند قطر ایرویز در یک دهه اخیر موفق عمل نکرده است. از سال ۲۰۱۱ تاکنون شرکت هواپیمایی قطر موفق به کسب رتبه اول با نهایتا دوم شده است.

این شرکت هوایی در روز ده هزار پرواز به بیش از ۸۲ کشور دنیا دارد و بالاترین سطح خدمات را در اختیار مشتریان خود می گذارد و وجود قیمت های رقابتی آن باعث برتری اش در میان دیگر ایرلاین های ۵ ستاره دنیا است. شما می توانید ضمن خرید بلیط ارزان هواپیما به نسبت دیگر ایرلاین های ۵ ستاره از کیفیت خدمات بالاتری استفاده کنید.

سال و کشور تأسیس: ۱۹۹۳، قطر

پایگاه اصلی: فرودگاه بین‌المللی حمد

تعداد پرسنل: حدود ۴۶۰۰۰ نفر

تعداد هواپیماها: ۲۰۰ فروند

تعداد مسافر در سال: بالغ بر ۲۹ میلیون نفر

این مطلب را هم بخوانید: هتل فلامینگو کیش

ایرلاین سنگاپور (Singapore airlines)

خدمات بالا، تنوع مقاصد، غذاهای خوب، تعداد پروازهای زیاد و البته فرودگاه چانگی از دلایل شهرت و محبوبیت ایرلاین سنگاپور است. فرودگاه چانگی بهترین و زیباترین فرودگاه چهان است که خود یک مقصد توریستی است.

این ایرلاین رقیب جدی قطر ایرویز است و تنها یک جایزه اسکای ترکس کمتر دارد و در سال ۲۰۱۹ ایرلاین سنگاپور موفق به دریافت جایزه بهترین خدمه شد.

سال و کشور تأسیس: ۱۹۷۲، سنگاپور

پایگاه اصلی: فرودگاه چانگی

تعداد پرسنل: حدود ۱۴۰۰۰ نفر

تعداد هواپیماها: تعداد هواپیماها: ۲۰۰ فروند

تعداد مسافر در سال: حدود ۲۱ میلیون نفر

images_1659258511.png

آل نیپون ایرویز (All Nippon Airways)

بزرگترین شرکت هواپیمایی در ژاپن یکی از ایرلاین های ۵ ستاره دنیا است که از سال ۱۹۹۹ عضو Star Alliance است. این ایرلاین هواپیمایی بزرگترین اپراتور بوئینگ ۷۸۷ است و کلاپ مشتریان آن ANA Mileage Club، بیش از ۲۹ میلیون عضو دارد.

جالبه بدونید این شرکت اسپانسر تیم ملی فوتبال ژاپن است و سهامش در بازار بورس توکیو و لندن معامله می شود.

این ایرلاین که در بیش از ۹۰ مسیر پروازی بین المللی فعال است، توانست جایزه بهترین خدمات هوایی اسکای‌ترکس را در سال ۲۰۱۹ از آن خود کند.

سال و کشور تأسیس: ۱۹۵۲، ژاپن

پایگاه اصلی: فرودگاه بین‌المللی توکیو

تعداد پرسنل: حدود ۴۵.۰۰۰ نفر

تعداد هواپیماها: ۲۰۰ فروند

تعداد مسافر در سال: حدود ۴۶.۵ میلیون نفر

 امارات (Emirates)

نیابد تعجب کرد که بزرگترین ایرلاین خاورمیانه در میان ایرلاین های ۵ ستاره دنیا قرار دارد، ایرلاین امارات در هفته ۳۶۰۰ پرواز به بیش از ۸۰ کشور دنیا دارد که از فرودگاه بین المللی دبی انجام می شود.

این ایرلاین تاکنون ۴ بار جایزه بهترین ایرلاین سال را از اسکای ترکس دریافت کرده است، آن هم در حالی که اسکای ترک ایرلاین امارات را یک ایرلاین ۴ سناره می داند!

سال و کشور تأسیس: ۱۹۸۵، امارات متحده عربی

پایگاه اصلی: فرودگاه بین‌المللی دوبی

تعداد پرسنل: ۱۰۵.۷۳۰ نفر

تعداد هواپیماها: ۲۵۵ فروند

تعداد مسافر در سال: حدود ۵۸ میلیون نفر

images_1659258530.png

ژاپن ایرلاینز (Japan Airlines)

هواپیماهای خطوط هواپیمایی ژاپن به ۲۲۰ مقصد در  ۳۵ کشور جهان پرواز دارند  و این ایرلاین ششمین شرکت بزرگ هواپیمایی جهان است که بیشترین مسافر را جابجا می کند.

سال و کشور تأسیس: ۱۹۴۶، هنگ‌کنگ

پایگاه اصلی: فرودگاه بین‌المللی ناریتا و فرودگاه هانه‌دا در توکیو،  فرودگاه بین‌المللی اوزاکا و فرودگاه بین‌المللی کانزای در اوزاکا

تعداد هواپیماها: حدود ۲۷۹ فروند

کاتای پاسیفیک (Cathay Pacific)

این ایرلاین، ایرلاین پرچم دار هنگ کنگ و یکی از زیرمجموعه های شرکت قطر ایرویز است که به بیش از ۲۰۰ مقصد در ۵ قاره جهان پرواز دارد.

شاید برایتان جالب باشد که ایرلاین کاتای پاسیفیک یکی از بنیانگذاران اتحاد جهانی oneworld است.

سال و کشور تأسیس: ۱۹۴۶، هنگ‌کنگ

پایگاه اصلی: فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ

تعداد پرسنل: حدود ۳۳.۰۰۰ نفر

تعداد هواپیماها: حدود ۲۰۰ فروند

تعداد مسافر در سال: ۲۷ میلیون نفر

اوا ایرویز (Eva Air)

این ایرلاین  دومین ایرلاین بزرگ تایوانی است که به عنوان یکی از ایمن ترین ایرلاین های جهان شناخته می شد. هواپیماهای این ایرلاین به بیش از ۴۰ مقصد بین المللی در ۴ قاره پرواز می کند.

سال و کشور تأسیس: ۱۹۸۹، تایوان

پایگاه اصلی: فرودگاه بین‌المللی تائویوان تایوان

تعداد هواپیماها: ۸۶ فروند

کانتاس (Qantas)

کانتاس ایرلاین ملی استرالیا و سومین ایرلاین قدیمی در جهان است، این ایرلاین عنوان یکی از اعضای موسس اتحاد خطوط هوایی Oneworld را با خود دارد.

ایرلاین کانتاس در تلاش است تا همه به بهترین ها دسترسی داشته باشند و به همین دلیل ایرلاین جت استار را افتتاح کرد و امکان خرید بلیط ارزان هواپیما و دسترسی به خدمات ارزان را برای مشتریان فراهم کرد.

سال و کشور تأسیس: ۱۹۲۰، استرالیا

پایگاه اصلی: فرودگاه سیدنی، بریزبین، ملبورن، پرث و ادلاید

تعداد پرسنل: حدود ۳۰.۰۰۰ نفر

تعداد هواپیماها: ۲۹۷ فروند

تعداد مسافر در سال: حدود ۴۰ میلیون

خطوط هوایی هاینان (Hainan Airlines)

خطوط هوایی هاینان چهارمین شرکت هوایی چین است که پروازهای آن روزانه به ۹۰ مقصد در ۴ قاره آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکا می روند.

سال و کشور تأسیس: ۱۹۸۹، چین

پایگاه اصلی: فرودگاه بین‌المللی پکن و فرودگاه بین‌المللی هایکو میلان

تعداد هواپیماها: ۱۲۹ فروند

ایرفرانس (Air France)

ایرلاین ایرفرانس، ایرلاین ملی کشور فرانسه است که هواپیماهای آن بوئینگ و  ایرباس است. این ایرلاین ۵ ستاره به ۱۹۳ مقصد در ۹۳ کشور جهان پرواز دارد و بر اساس آمار اعلام شده در سال ۲۰۱۵ جمعا بیش از ۴۶ میلیون مسافر جابجا کرده است.

سال و کشور تأسیس: ۱۹۳۳، فرانسه

پایگاه اصلی: فرودگاه شارل دوگل

تعداد هواپیماها: ۴۵۱ فروند

تعداد پرسنل: حدود ۴۲.۰۰۰ نفر