پس از چندماه جدال و خبرهای ضد و نقیض، بالاخره واردات خودرو با تاخیر زیاد در حال انجام است. شرکت‌های واردکننده نیز در حال تدارک دفاتر فروش و تابلوهای تبلیغاتی هستند. همان طور که انتظار داشتیم، شرکت‌های خصوصی سریع‌تر از خودروسازان دولتی اقدام به واردات خودرو خواهند کرد. یکی از این شرکت‌ها کوشا خودرو است، شرکتی که واردات خودروهای کیا به بازار ایران را برعهده دارد.

تابلوهای تبلیغاتی کوشا خودرو در سطح شهر تهران، کیا سراتو ۲۰۲۳ را به عنوان گزینه وارداتی این شرکت نشان می‌دهند. کیا سراتو یکی از خودروهای محبوب در بازار ایران است که از نسل اول در کشورمان حضور داشته است. سایپا نیز برای مدتی نسل دوم این خودرو را در قالب چهار تیپ به بازار عرضه کرد. تعدد نسخه‌های کیا سراتو و اشتراکات فنی نسل‌های مختلف این خودرو باعث شده است تا کیا سراتو به یکی از محبوب‌ترین خودروهای وارداتی بازار ایران تبدیل شود. با توجه به سرعتی که کوشا خودرو در جریان فرآیند واردات ترتیب داده است، انتظار داریم تا تنوع خودروهای وارداتی کیا به ایران افزایش یابد.

باید منتظر واردات چه خودروهایی از برند کیا باشیم؟
نحوه فعالیت برند کیا از زمان عرضه پراید تاکنون تفاوت‌های بسیاری را تجربه کرده است اما همچنان بخش بزرگی از سبد محصولات این برند را خودروهای اقتصادی و میان‌رده تشکیل می‌دهند. با توجه به سقف قیمتی واردات خودرو که معادل ۲۰ هزار دلار اعلام شده است، مدل‌های متنوعی از کیا شانس ورود به بازار ایران را دارند. برخی از این مدل‌ها همچون کیا پیکانتو، کیا ریو و کیا سراتو از قبل در بازار ایران شناخته شده‌اند اما برخی مدل‌ها همچون کیا سلتوس و کیا پگاس برای ایرانیان چندان آشنا به نظر نمی‌رسند.

انتظار می‌رود تا علاوه بر کیا سراتو، طیف وسیعی از خودروهای اقتصادی کیا به بازار ایران برسند. همچنین کیا اپتیما همچنان شانس ورود به بازار ایران را دارد چرا که قیمت نسخه‌های پایه این خودرو کمتر از ۲۰ هزار دلار است. در سوی دیگر در روزهای پایانی سال ۲۰۲۲ به سر می‌بریم. در این روزها فروشندگان خودرو در حال انبارگردانی هستند تا موجودی سال ۲۰۲۲ را تخلیه کنند و به جای آن خودروهایی با مدل ۲۰۲۳ وارد کنند. بنابراین تخفیفات برای خرید خودروهای با مدل ۲۰۲۲ در کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عمان و امارات متحده عربی قابل توجه خواهد بود. در صورتی که شرکت‌های واردکننده خودرو بتوانند از این فرصت استفاده کنند، تنوع خودروهای وارداتی به ایران افزایش خواهد یافت.
 

تخمین قیمت خودروهای کیا در ایران
در صورتی که برنامه‌های کوشا خودرو به خوبی پیش برود، حدود ده مدل از محصولات کیا را در ایران شاهد خواهیم بود. در صورت انجام واردات مطابق تعرفه‌های قبلی و با حساب سود فروشندگان که حدود ۲۰ درصد است، بایستی منتظر باشیم تا قیمت خودروهای کیا در ایران بین ۸۰۰ میلیون الی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان باشد. البته این قیمت‌ها با نرخ دلار ۳۷ هزار تومان متعلق به آذرماه ۱۴۰۱ محاسبه شده‌اند و ممکن است تا زمان عرضه خودروها به بازار، نرخ ارز متفاوتی را شاهد باشیم.

جدول قیمت خودروهای وارداتی کیا به بازار ایران (نرخ‌ها احتمالی هستند):

خودروکلاسقیمت دلاری در کشورهای حاشیه خلیج فارستبدیل قیمت به تومانقیمت نهایی با محاسبه تعرفه واردات، پرداخت های قانونی و سود فروشنده
 کیا پیکانتو ۲۰۲۲هاچ بک۱۰۴۰۰۳۸۴.۸۰۰.۰۰۰۸۴۶.۵۶۰.۰۰۰
 کیا پگاس ۲۰۲۲سدان۱۰۹۰۰۴۰۳.۳۰۰.۰۰۰۸۸۷.۲۶۰.۰۰۰
کیا سراتو ۲۰۲۲سدان۱۴۳۰۰۵۲۹.۱۰۰.۰۰۰۱.۱۶۴.۰۲۰.۰۰۰
کیا سول ۲۰۲۲کراس اوور۱۴۵۰۰۵۳۶.۵۰۰.۰۰۰۱.۱۸۰.۳۰۰.۰۰۰
کیا ریو ۲۰۲۳سدان۱۷۱۰۰۶۳۲.۷۰۰.۰۰۰۱.۳۹۱.۹۴۰.۰۰۰
کیا ریو ۲۰۲۳هاچ بک۱۷۷۰۰۶۵۴.۹۰۰.۰۰۰۱.۴۴۰.۷۸۰.۰۰۰
کیا سلتوس ۲۰۲۳کراس اوور۱۷۷۰۰۶۵۴.۹۰۰.۰۰۰۱.۴۴۰.۷۸۰.۰۰۰
کیا اپتیما ۲۰۲۳سدان۱۸۲۰۰۶۷۳.۴۰۰.۰۰۰۱.۴۸۱.۴۸۰.۰۰۰
کیا سونت ۲۰۲۲کراس اوور۱۹۴۰۰۷۱۷.۸۰۰.۰۰۰۱.۵۷۹.۱۶۰.۰۰۰
کیا سراتو ۲۰۲۳سدان۱۶۴۰۰۶۰۶.۸۰۰.۰۰۰۱.۳۳۴.۹۶۰.۰۰۰