ریشه اسم قاره ها

قاره ها نام خود را از کجا گرفته اند؟

تئوری های مختلفی پیرامون نامگذاری اسم قاره ها وجود دارد که در این بخش از سرگرمی جالبز خواهیم گفت ؛ به طور کلی هفت قاره در جهان وجود دارد:آفریقا، اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، آسیا، قطب جنوب و اقیانوسیه.

آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی گاهی به عنوان یک قاره آمریکا شناخته می شوند. به طور مشابه، اروپا و آسیا گاهی با هم جمع می شوند تا اوراسیا را تشکیل دهند . بحث های زیادی در مورد تعداد قاره ها در دنیا وجود داشته است، اما بحث های اندکی در مورد این که چگونه قاره ها در مکان اول نامگذاری شده اند وجود دارد.

نام قاره ها روی کره زمین

نام گذاری قاره های روی کره زمین

به واقع نام و اسامی قاره ها از کجا آمده است؟

آفریقا

این نام را می توان به رومیان منتسب کرد که به تونس امروزی اشاره دارد در مورد منشا کلمه “افریقا ” چندین نظریه وجود دارد که برخی از آن ها می گویند که از زبان یونانی و لاتین های دیگر سرچشمه می گیرد و نظریه های دیگری نیز وجود دارند.

این نام گسترش یافت تا منطقه ای بزرگ تر از تونس را در بر گیرد زمانی که چندین استان از جمله تریپلوتین ( استان سابق لیبی ) به افریقا افزوده شدند. گسترش بیشتر این نام توسط اروپایی ها در طول قرون وسطی در زمانی که به دنبال افزایش آگاهی آن ها از افریقا بودند ، تسهیل شد.

قاره آفریقا

ریشه نام گذاری قاره آفریقا

اروپا

منشا این نام برگرفته از کلمه لاتین “Europa ” است، که ریشه در زبان یونانی دارد. یک مکتب فکری معتقد است که به اساطیر یونان باستان باز می گردد. در افسانه یونانی، دختر پادشاه فنیقی به نام ققنوس بود. عاشق زئوس شد و سه پسر داشت.

نظریه دیگر، همان طور که ارنست کلین پیشنهاد کرد، نام از ریشه سومری به “Ereb ” منشا گرفته است . ارنست استدلال می کند که سومری ها از این نام برای اشاره به موقعیت نسبی اروپا به بین النهرین، آناتولی، سواحل خاوری، و بوسفور استفاده کردند. بنابراین کلمه ” ” برای اشاره به اروپا به عنوان سرزمینی که خورشید غروب می کند و یا نام کلی تر ” سرزمین غربی ” استفاده می شود.

یونانی ها از کلمه ” اروپا ” برای اشاره به یونان، یعنی منطقه ای که در آن ساکن هستند ، استفاده کرده اند. در دوران مدرن، چیزی که اروپا نامیده می شود به معنای منطقه ای بین یوگسلاوی سابق و ترکیه است. در طول زمان، امروزه به کل اروپا اشاره دارد.

قاره اروپا

نام اروپا ریشه در زبان یونانی دارد

اقیانوسیه

منشا این اسم نسبتا ساده است. اقیانوسیه از واژه انگلیسی ” اقیانوس ” ناشی می شود که به بدنه بزرگ آب اشاره دارد. اما در نهایت از واژه یونانی “Okeanos ” می آید که به معنی یک بدنه بزرگ آب ( آب و یا رودخانه ) اطراف زمین است .

قاره اقیانوسیه

قاره اقیانوسیه به معنی یک بدنه بزرگ آب

آسیا

این نام برگرفته از واژه “Ἀσία’ ” از یونان باستان است. در ابتدا از آن برای اشاره به ساحل شرقی دریای اژه استفاده شد ، اما بعدها برای اشاره به منطقه آناتولی به کار رفت. رومیان قبل از کاربرد گسترده خود از آن برای اشاره به منطقه لیدیان استفاده کردند. معنای عمیق تری می توانست از واژه اژه “Asis ” به معنای گل و یا ” Asu” سامی به معنای روشنایی یا افزایش باشد.

قاره آسیا

نام قاره آسیا از کجا گرفته شده است؟

آمریکا

آمریکای شمالی و جنوبی هر دو نام آمریکا را به اشتراک می گذارند. برخی ادعا می کنند که این نام از همتای ایتالیایی وسپوجی نشات می گیرد. از زمانی که اولین بار کارتوگراف باور کرد که کل منطقه یک قاره است به او افتخار می کند.

سرانجام آمریکای شمالی این نام را به تصویب رساند. شخص دیگری فرض کرد که این نام برگرفته از Amerike یا ap Meryk,است ، با توجه به خطی که او دید ، اما شواهد کمی برای حمایت از این نظریه وجود دارد.

قاره آمریکا

معنی اسم قاره آمریکای شمالی و جنوبی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *