جالبز

مجله اینترنتی و سبک زندگی

خانه / فناوری‌های برتری که تا سال ۲۰۲۵، دیگر وجود ندارند!

فناوری‌های برتری که تا سال ۲۰۲۵، دیگر وجود ندارند!

جالبز – ترجمه از محمدرضا مرتضایی: در طول دهه گذشته، فناوری ها و پیشرفت های زیادی در حوزه فناوری جهان شاهد بوده ایم که از آن جمله می توان به معرفی گوشی ها، تبلت ها و دیگر وسایل الکترونیکی اشاره کرد. این گجت های جدید زندگی انسان ها را متحول کرده اند و باعث تغییر رویکرد انسان در برقراری ارتباط با جهان بیرونی شده اند.
 
برخی از این فناوری ها در طول زمان دستخوش تغییر شده اند و در سال های پیش رو فناوری های جدیدی جایگزین آنها می شوند و به طور کلی فناوری هایی که تا همین چند سال پیش جدید محسوب می شدند را از رده خارح می کنند.
در ادامه به معرفی لیستی از فناوری ها که تا سال ۲۰۲۵ دیگر اثری از آنها وجود نخواهد داشت می پردازیم؛ با ما همراه باشید.

۱۰. دستگاه های GPS

 
 10 فناوری برتری که تا سال 2025 دیگر وجود ندارند ( مرتضایی)
دستگاه های مجهز به GPS برای پیدا کردن مسیر در جاده ها  و ناوبری ماشین ها برای رسیدن به مقصد مفید هستند اما از آنجایی که بسیاری از گوشی های هوشمند به طور پیش فرض از GPS استفاده می کنند، نیاز به دستگاه های مخصوص GPS در سال های پیش رو احتمالاً رو به افول بگذارد.
 
از این گذشته، نرم افزارهای هوشمند جدیدی را که با گوگل مپز ارتباط برقرار می کنند در اختیار داریم که شاید حتی بسیار بهتر و دقیق تر از GPS به راهنمایی مسیر بپردازند. از این اپلیکیشن ها در آینده بیشتر خواهیم شنید چرا که با به روزرسانی هایی که بر روی آنها صورت می گیرد و با ادغام با دیگر امکانات گوشی های هوشمند، احتمالا شاهد دستیار شخصی بهتری در گوشی ها در آینده نزدیک خواهیم بود.
 

۹. دوربین های دیجیتالی

 
 10 فناوری برتری که تا سال 2025 دیگر وجود ندارند ( مرتضایی)

با استفاده از فناوری های جدید در دوربین گوشی های هوشمند امروزی، کاربرد دوربین های دیجیتالی هر روز کم و کمتر می شوند چرا که گوشی های گران قیمتی که به امکانات بسیاری تجهیز شده اند، احتمالا عکس های بهتری از دوربین های دیجیتالی قدیمی برای شما می گیرند.
 
در بسیاری از گوشی های هوشمند امروزیف کیفیت دوربین ۸ تا ۱۲ مگا پیکسل مرسوم است و با همین کیفیت تصویر نیز قادر خواهید بود تا عکس هایی با شفافیت بالا بگیرید. البته شاید تنها افرادی که به هنر عکسای علاقه مند باشند، همچنان به استفاده از دوربین های DSLR بپردازند.
 

۸. ریموت کنترل ها

 
 10 فناوری برتری که تا سال 2025 دیگر وجود ندارند ( مرتضایی)

بسیاری از وسایل الکترونیکی که در حال حاضر از آنها استفاده می کنیم، مجهز به یک ریموت کنترل هستند که از آن جمله می توان به تلویزیون ها، درهای گاراژ، فن های سقفی، برخی خودروها و لامپ ها و … اشاره کرد.
 
اما این دستگاه های کوچک به زودی از دنیای ما محو می شوند چرا که فناوری دستورات کلامی جایگزین آنها برای کنترل گجت های مختلف شده است و شما با فرمان دادن به تلویزیون از طریق صدای خود قادر خواهید بود تا برنامه مورد علاقه خود را جستجو کرده و تماشا کنید. شاید در آینده نزدیک برای هر وسیله نزدیک یک بلندگوی مجزا نیز تعبیه شود تا بتواند دستورات کلامی کاربران را دریافت و اجرا نماید.
 

۷. فلش درایو های USB

 
 10 فناوری برتری که تا سال 2025 دیگر وجود ندارند ( مرتضایی)

تغییر و تحولات و پیشرفت در حوزه دیسک های دیجیتالی بسیار سریع اتفاق می افتند، به طوری که هر روز شاهد عرضه درایوهای ذخیره سازی اطلاعات کوچکتر با ثابلیت ذخیره سازی بیشتر هستیم. در طول سال های گذشته شاهد خارد درایوهای بزرگ، فلاپی درایوها، CD ها، DVD ها  و فلش درایوهای کوچک بوده ایم اما به مرور با همه این موارد باید خداحافظی کرد چرا که در آینده نزدیک، اطلاعات در فضای مجازی نامحدود ذخیره سازی می شوند.
افزایش استفاده از راهکارهای فضای ابری که ظرفیت نامحدود با اشغال فضای صفر را دارند، به زودی به دوره فلش های USB پایان می دهد. شرکت هایی مثل اپل، گوگل، دراپ باکس فضای مجازی و البته مجانی زیادی در اختیار کاربران قرار داده اند و کاربران این شرکت ها قادرند در هر جاییکه به اینترنت دسترسی دارند، به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند.
 

۶. کارت های اعتباری

 
 10 فناوری برتری که تا سال 2025 دیگر وجود ندارند ( مرتضایی)
با افزایش استفاده از پرداخت های موبایلی، بسیاری از کسب و کارها آماده دریافت وجوه بدون استفاده از کارت های بانکی و اعتباری می شوند. کیف پول گوگل، نام یکی از سیستم های پرداخت بدون کارتی است که چنین امکاناتی را در اختیار کاربران قرار می دهد.
 
استفاده از NFC که در گوشی های هوشمند نیز وجود دارد، کاربر را به سرویس های پرداختی همچون پیپال یا کیف پول گوگل متصل می کند و از این روش های بدون کارت، پرداخت انجام می شود. با این حساب، پیش بینی می شود با افزایش تمایل کاربران به استفاده از سیستم های پرداخت بدون کارت، به زودی شاهد محو شدن کارت های بانکی از صحنه کسب و کار باشیم.
پرداخت های موبایلی، رمزگذاری شده اند و از ایمنی بالایی برای مصون نگه داشتن اطلاعات شخصی حساب بانکی افراد برخوردارند و از حمل تعداد زیادی کارت بانکی مختلف در جیب شما نیز جلوگیری می کنند.
 

۵. کلیدها

 
10 فناوری برتری که تا سال 2025 دیگر وجود ندارند ( مرتضایی) 

کلید از دیرباز به عنوان سیستم امنیتی فیزیکی مطرح بوده استکه به زودی با فناوری های جدید جایگزین خواهد شد.  کارتهای Swipe و فناوری های بدون کلید در بسیاری از مکان ها مثل هتل ها، دفاتر استفاده می شوند اما امروزه با ظهور فناوری های جدید بیومتریک مثل اسکن عنبیه یا اثر انگشت برای تایید هویت افراد، به زودی با کلید ها خداحافظی خواهیم کرد.
 

۴. دیسک های DVD و Blue ray

 
 10 فناوری برتری که تا سال 2025 دیگر وجود ندارند ( مرتضایی)
در طول سالهای گذشته، یکی از راه های محبوب کاربران برای دیدن فیلم های سینمایی با کیفیت بالا استفاده از DVD ها بوده است که به نظر می رسد به زودی این مورد نیز به تاریخ بپیوندد پرا که تلویزیون های با وضوح بالای بلو ری به بازار عرضه شده اند که کار DVD ها را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند این فناوری ها با ظهور سرویس های پخش قدرتمندی مثل نتفلیکس در بین کاربران محبوب تر شدند چرا که در هر لحظه، دامنه وسیعی از گزینه ها را برای تماشا در اختیار دارند.  
از این گذشته، گوشی های هوشمند، لپتاپ ها، تبلت ها نیز با اتصال به این سرویس های پخش همین کار را برای کاربران انجام می دهند.
 

۳. تلفن های ثابت

 
10 فناوری برتری که تا سال 2025 دیگر وجود ندارند ( مرتضایی) 

استفاده از تلفن های ثابت در سال های گذشته کاهش یافته است چرا که با وجود موبایل ها و گوشی های هوشمند، افراد کمتر به سراغ آنها می روند. گوشی های هوشمند در حال حاضر با امکانات بسیاری که در اختیار صاحبان خود قرار می دهند، قادرند آنها را به سرعت به شبکه های اجتماعی یا مخاطبی خاص وصل کنند که این گزینه در تلفن های ثابت دیده نمی شود.
 
البته در برخی مناطق کمتر توسعه یافته، هنوز هم استفاده از تلفن های ثابت یک نیاز ضروری محسوب می شود چرا که برای برقراری ارتباط با اینترنت به این خطوط نیاز است که به نظر می رسد تا سال ۲۰۲۵ و با روی کار آمدن اتصالات اینترنتی بی سیم، نیاز این مناطق به تلفن های ثابت نیز به کلی مرتفع شود.
 

۲. رمزها

 
 10 فناوری برتری که تا سال 2025 دیگر وجود ندارند ( مرتضایی)

رمزها در حال حاضر به یکی از دغدغه های اصلی کاربران تبدیل شده اند و افراد دوست ندارند تا رمزهای خود را در اختیار شرکت هایی که با آنها کار می کنند، بگذارند. با گسترش موارد گم کردن و یا فراموش کردن پسوردها و یا مورادی مثل هک پسورد، این مشکلات به اوج خود رسیده اند. شرکت هایی مثل گوگل  در همین ارتباط بر روی روش های جدید ورود به حساب کاربری کار می کنند که دیگر نیازی به وارد کردن رمز عبور خود ندارید چرا که از طریق امکانات امنیتی موجود در گوشی هوشمند کاربران، این کار انجام خواهد شد.
بسیاری از شرکت های سازنده گوشی های هوشمند در تلاش برای استفاده از اسکنر عنبیه یا اثر انگشت و دیگر سنروهای بیومتریک برای تایید هویت و ورود کاربران به حساب کاربری خود هستند و به زودی با فراگیر شدن این روش ها، با رمزهای عبور نیز باید خداحافظی کرد.
 

۱.    خودروها

 
10 فناوری برتری که تا سال 2025 دیگر وجود ندارند ( مرتضایی) 

در سال های پیش رو، رانندن یک ماشین به خاطره ای از گذشته تبدیل خواهد شد چرا که با پیشرفت تکنولوژی و ظهور ماشین های خودران به سادگی قادر خواهید بود بدون راننده، به هر نقطه ای سفر کنید.
کارشناسان معتقدند که افزایش استفاده از فناوری خودروهای خودران باعث حذف کامل راننده از ماشین ها در آینده ای نزدیک خواهد شد.  شرکت های فناوری مثل گوگل و اپل در حال حاضر در حال آزمایش ماشین های خودران خود هستند اما هنوز به مرحله تکامل خود نرسیده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code