وب‌سایت چی‌بپوشم: سریال پیکی بلایندرز، یکی از موفق‌ترین و پرطرفدارترین سریال‌های چند سال اخیر است؛ سریالی بریتانیایی، با امتیاز ۸٫۸ در IMDB، درباره یک گروه گانگستری در قرن بیستم میلادی در لندن، قلب انگلستان و شهر بیرمنگام است. طراحی لباس این فیلم برعهده آلیسون مک‌کاش است. در طراحی لباس این فیلم، که زندگی طبقه‌های مختلف اجتماعی در انگلستان قرن بیستم در آن تصویر به‌کشیده شده، نکات خوبی رعایت شده که در این مطلب با شما درمیان می‌گذاریم. با ما همراه باشید.

تامی اکثرا رنگ‌های خنثی می‌پوشد

طراحی لباس سریال پیکی بلایندرز!

خانواده شلبی اکثرا از استایل مونوکروم استفاده می‌کنند، اما برخلاف برخی برادران شلبی، مثل آرتور و جان، که گاهی پیراهن یا کراوات رنگی دارند، معمولا تامی را با لباس‌های رنگی نمی‌بینید. درواقعیت، بسیاری از مردم در آن زمان، لباس‌های رنگی می‌پوشیدند، بنابراین استفاده از رنگ‌های سفید و مشکی برای تامی شلبی، با قصد نشان دادن درون این شخصیت است. درضمن استفاده از این رنگ‌ها نشان‌دهنده این است که تامی، نه از طبقه بالای جامعه و نه پایین است. کت‌های تامی، بسیار لاکچری هستند، اما رنگ‌هایش باعث می‌شود که تامی به طبقه پایین نزدیک‌تر شود.


کت‌ها نیمی استایل کاری و نیمی گنگستری هستند

طراحی لباس سریال پیکی بلایندرز!

شلبی‌ها نسبت به اکثر شهروندان بیرمنگام، شیک‌تر لباس می‌پوشند، اما پوشششان کاملا هم شبیه به طبقه بالا و سنتی جامعه نیست. برادران شلبی معمولا کت‌های سنگین پشمی با آستین تک‌دکمه و یقه‌های جداشونده می‌پوشند، به‌همین دلیل این لباس‌ها آن را در جایگاه میانی جامعه قرار می‌دهد؛ که هدف از این کار شیک‌پوشی بخاطر کیفیت بیزینسشان، اما ازطرفی جدا کردنشان از خانواده‌های سنتی رده بالای انگلستان آن زمان است.


کلاه پشمی (تویید) کارگری

طراحی لباس سریال پیکی بلایندرز!

بااینکه تامی سعی می‌کند که با کسب‌وکارش سعی می‌کند که خود را در میان طبقات بالای جامعه جای دهد، اما قصد دارد که همچنان مورداعتماد شهروندان طبقه پایین بماند، بنابراین در کنار لباس‌های شیک، کلاهی را که در آن زمان در انگلستان، بیشتر کارگران و رده‌های پایین جامعه از آن استفاده می‌کردند (اکنون اکثر اقشار جامعه استفاده می‌کنند)، بر سر می‌گذارد تا همچنان در رده‌های میانی جامعه شناور باقی بماند. ازطرفی شلبی‌ها گاهی درکنار یقه سفید (که نماد رده بالای جامعه بود)، از یقه آبی کوچک (نماد قشر پایینتر) نیز استفاده می‌کنند.


ترکیب پارچه‌های مختلف

طراحی لباس سریال پیکی بلایندرز!

کت ترنچ معروف تامی شلبی را همگی می‌شناسیم. این اورکت از پشم سنگین تهیه شده و یک یقه مخمل مشکی دارد؛ اما تامی معمولا این کت را برروی یک کت تک تویید می‌پوشد که در آن زمان، ترکیبی غیرمعمول به‌حساب می‌آمد؛ بنابراین می‌توان این ترکیب را نیز نمادی از جایگاه تامی در جامعه دانست؛ یک گانگستر زیرزمینی که درواقع جایگاه اجتماعی بالایی ندارد. این کار او را هم از قشر پایین و هم از قشر بالا جدا کرده و تبدیل به شخصیتی خاص می‌کند که انگار قشر مخصوص‌به‌خود را دارد.


تنها آرتور از پاپیون استفاده می‌کند

طراحی لباس سریال پیکی بلایندرز!

در فرهنگ اروپا و آمریکا، پاپیون بسیار رسمی‌تر از کراوات است، اما در خانواده شلبی، آرتور تنها برادری است که از پاپیون استفاده می‌کند. در بریتانیای آن زمان، تنها بزرگ خانواده، پاپیون می‌بست. این قضیه، یکی از پیچیدگی‌های سریال را نیز به‌وجود می‌آورد. اینکه شاید در ابتدای سریال، با دیدن آرتور و پاپیونش، فکر کردیم که آرتور هم بزرگ خانواده و هم سرپرست گروه گانگستری است، اما بعدا متوجه می‌شویم که رهبری گروه و خانواده با برادر جوانتر، تامی است و شوکه می‌شویم.


ساعت‌های جیبی، طلا هستند؛ نه نقره

طراحی لباس سریال پیکی بلایندرز!

همگی شما ساعت‌های جیبی مردان خانواده شلبی را دیده‌اید و متوجه شده‌اید که تامی تقریبا همیشه این ساعت را به‌همراه دارد. این ساعت‌ها در قرن بیستم، نماد پول و کلاس اجتماعی بالا بودند و طبقات پایینتر از ساعت‌های نیکلی و نقره داشتند. این امر، نمونه دیگری از تلاش خانواده شلبی برای بالا نگاه داشتن کلاس اجتامی بخاطر بیزینسشان است.


کت‌های تک و شال‌گردن‌های پولی

طراحی لباس سریال پیکی بلایندرز!

لباس‌های پولی جزو زیبایی‌های این سریال است. پولی، دختری شیک‌پوش است؛ هرچند تقریبا اکثر زنان آن منطقه در این دوران.

خوش‌پوش هستند، اما پولی همیشه طوری لباس می‌پوشد که انگار درحال رفتن به جلسه کاری است (درواقع استایل فرمال بیزینس و گاهی اسمارت‌بیزینس دارد). پولی عاشق شال گردن‌های ابریشمی است. این آیتم و کت‌های تکش نماد لاکچری بودن، پول و طبقه اجتماعی است.


بوت‌های کارگری بنددار

طراحی لباس سریال پیکی بلایندرز!

در قرن بیستم بریتانیا، مردان کارگر معمولا بوت‌های چرم بنددار به رنگ‌های قهوه‌ای یا مشکی می‌پوشیدند که کفی ضخیم و نوک گرد داشتند؛ درحالیکه مردان طبقات بالا بوت‌ها کلاسیک‌تر و براق‌تر می‌پوشیدند. تامی، غیر از اوقاتی که در جلسات کاری حضور پیدا می‌کند، در اکثر مواقع بوت‌های کارگری می‌پوشد (برادرانش نیز همینطور).


کت‌های خز

طراحی لباس سریال پیکی بلایندرز!

پولی و آدا اکثرا کت خز می‌پوشند. اگر توجه کرده باشید، تنها زن دیگری که اکثر مواقع از کت خز استفاده می‌کند، می، همان آموزش‌دهنده اسب ثروتمند است. در طول قرن بیستم در بریتایا، تنها ثروتمندان می‌توانستند کت خز بخرند، زیرا لباس گران‌قیمتی بود. پولی و آدا تنها اوقاتی که به‌دنبال کار خود هستند، کت خز می‌پوشند؛ درواقع برای جلب‌توجه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *