خانمی خانه‌دارم که شوهرم کارمند اداره پست است. هر روز راس ساعت ۱۵ به خانه می‌آید و هیچ علاقه‌ای به اضافه کار ندارد. وضع مالی‌مان متوسط است ولی برای عوض کردن خانه، خودرو و … نیاز به پول بیشتری داریم. وقتی به او می‌گویم کمی بیشتر کار کن، می‌گوید: «بدنم بیشتر از این نمی‌کشد!» ۳۱ ساله است و جوان اما این‌طور حرف‌ها را می‌زند. بعدازظهرها هم تمام وقت در خانه یا فیلم می‌بیند، یا فوتبال. چه کنم؟

پاسخ مشاور

خواهر گرامی، انگیزه پیشرفت برای هر انسانی سقفی دارد و برخی تمایل به پیشرفت بیشتری نسبت به دیگران دارند. شما می‌توانید برای همسر و زندگی مشترک‌تان، نقش تاثیرگذاری در تعیین اهداف و سیاست‌گذاری‌های مربوط به آینده زندگی‌تان داشته باشید. در ادامه و با توجه به نکاتی که در پیامک‌تان مطرح کرده‌اید، توصیه‌هایی برای شما دارم. زندگی‌تان را با دیگران مقایسه نکنید اول این‌که از مقایسه همسر و زندگی‌تان با افراد دیگر بپرهیزید و مستقیم یا غیرمستقیم، مرتکب چنین اشتباهی نشوید. هر زندگی ریتم خودش را می‌گذراند.

از متن پیامک‌تان برمی‌آید که کمی درگیر تجملات شده باشید. البته اگر این‌طور هم نباشد، تذکر این نکته به نظرم ضروری آمد. با شوهرتان در خانه خوش اخلاق باشید دوم این‌که عاشقانه و مخلصانه به همسر خود مهر بورزید و در زمان حضورش در خانه، او را با روی باز و خوش‌پذیرایی کنید. مهم‌ترین عامل محرکه برای مردان، عشق و پذیرش همسر و خانواده‌شان به آنان است. این مهم به مرور می‌تواند به شما برای رسیدن به هدف‌تان کمک کند. از شوهرتان بابت وضعیت فعلی زندگی‌تان قدردانی کنید سوم این که همواره از زحمات و تلاش‌های همسرتان در تامین معاش و رفاه خانواده، قدردانی و تشکر کنید تا هم حس تامین کنندگی همسرتان را تقویت و هم او را از توجه خودتان به تلاش‌هایش در راه توسعه زندگی‌تان، آگاه کنید.

در پیامک‌تان گفته‌اید که وضع مالی‌تان متوسط است و این نتیجه تلاش‌های شوهرتان است. سعی کنید همواره مشوق همسرتان در تامین معاش از راه حلال باشید و ناخواسته وی را با درخواست های نابه جا در مسیر اشتباه نیندازید. درخواست‌های تان فراتر از توان همسرتان نباشد چهارم این‌که مراقب باشید درخواست‌های تان منطقی و به دور از تجمل‌گرایی و چشم و هم‌چشمی باشد و فراتر از توان همسرتان نباشد. چون در غیر این صورت حس قدرت و تامین‌کنندگی همسرتان را که مهم‌ترین نیاز روانی مردان در تامین همسر و خانواده‌شان است، زیر سوال می برید و عواقب آن بی‌تفاوتی به زندگی‌تان می‌شود. برنامه‌ریزی‌های مالی‌تان را با شوهرتان مطرح کنید پنجم این‌که در زمان‌های مناسب که همسرتان خسته و گرسنه نیست و برنامه خاصی را دنبال نمی‌کند، از برنامه‌ریزی های آینده و نیازهای زندگی تان با او صحبت کنید. در این زمینه توصیه می‌کنم مطلب مربوط به گفت‌وگو با همسر را که در تاریخ ۹۷.۱۰.۱ در همین صفحه چاپ شد، مطالعه بفرمایید.

نویسنده : صدیقه معدنی | کارشناس ارشد روان شناسی