جوانی هستم ۲۰ ساله. ازدواج کرده ام. شوهرم مرد بسیار خوبی است ولی با دختران زیادی ارتباط دارد. من از این کار او به شدت ناراحتم. وقتی به او می گویم که این کار را نکن، می گوید تو را دوست دارم، آن ها فقط سرگرمی اند. لطفا راهنمایی ام کنید.

پاسخ مشاور

وقتی می گویید شوهرم مرد بسیار خوبی است ولی با دختران زیادی ارتباط دارد، به نظر می رسد که خیلی دوستش دارید هرچند از رفتارش بسیار ناراحتید. واکنش تان را تغییر دهید واکنش شما نسبت به رفتار نامناسب شوهرتان این است که از او می خواهید این کار را نکند؛ اما این روش پاسخگو نیست! بهتر است روش دیگری را امتحان کنید. برای مثال قبل از این که از همسرتان بخواهید رفتارش را تکرار نکند، باید درباره این که دوست دارید چگونه با شما رفتار شود با او صحبت کنید. به مثال های زیر توجه کنید: «دوست دارم همسرم فقط با من رابطه عاطفی داشته باشد و نه با فرد دیگری»، «وقتی می بینم با دختر دیگری در ارتباطی، بسیار ناراحت می شوم»، «فکر کنم اگر به این رفتارت ادامه بدهی، نتوانم تحمل کنم و مجبور شوم برای ادامه رابطه ام با تو تجدید نظر کنم»، «با وجود این که قبلا در مورد احساسم درباره ارتباط هایت با دخترها با تو صحبت کرده بودم ولی گویا حاضر نیستی به خواسته من توجه کنی!» و …

از تکنیک های ارتباط موثر کمک بگیرید

این نوع گفت و گوها مبتنی بر تکنیک های ارتباطی از جمله «خودآگاهی»، «بیان احساس»، «زبان من» و «جراتمندی» است که جزو تکنیک های برقراری ارتباط موثر است و فراگیری آن ها به شما کمک می کند بتوانید در ارتباط با دیگران قدرتمند عمل کنید. قوانین زندگی مشترک را به شوهرتان یادآوری کنید در خور یادآوری است که در ارتباطات بین فردی شما باید از حقوق انسانی خودتان آگاه باشید تا بتوانید از آن دفاع کنید. رابطه زناشویی هم به عنوان یکی از مهم ترین ارتباطات بین فردی از قوانینی برخوردار است که در صورت نادیده گرفته شدن باعث از هم پاشیدن آن رابطه می شود. یکی از اصول این رابطه «وفاداری» است و اگر زیرپا گذاشته شود، پایه و ستون این رابطه نابود می شود. به همین دلیل اگر یکی از طرفین چارچوب را زیرپا گذاشت باید تذکر لازم به وی داده شود تا از تکرار آن جلوگیری شود.

جدیت تان را به شوهرتان نشان دهید

احتمالا تا الان همسر شما متوجه جدیت شما در رابطه با این مشکل نشده است و به همین دلیل در کنار گذاشتن این عادت اهمال کاری می کند. شاید ترس هایی در شما وجود دارد که اجازه نمی دهد با قاطعیت بیشتری حقوق خودتان را مطرح کنید مانند ترس از دست دادن همسرتان یا ترس از تنهایی.

برای مقابله با این ترس ها باید مهارت هایی را فراگیرید تا بتوانید با آن مواجه شوید. در ضمن نهایتا می توانید از همسرتان برای حضور در کلینیک مشاوره روان شناختی دعوت به عمل آورید تا در حضور مشاور به طور اساسی تری به این مسئله پرداخته شود. شاید همسرتان مسائل حل نشده ای با خودش دارد که لازم است درمان شود