در یک خبر خوب برای گیمرها، سقوط اخیر رمز ارزها باعث کاهش هرچه بیشتر کارت گرافیک شده است و به نظر می‌رسد یک فرصت عالی برای خرید کارت گرافیک جدید باشد. تازه‌ها از بازار کارت گرافیک و قیمت‌ها را در شهر سخت افزار بخوانید.

بیت کوین و اتریوم ظرف تنها یک هفته بین ۳۰ تا ۴۰ درصد ارزش خود را از دست داده‌اند و دیگر استخراج کردن آنها تقریباً سودآور نیست. از همین رو بسیاری از ماینرها شروع به فروش کارت‌های گرافیک خود کرده‌اند که باعث کاهش قیمت‌ها شده است. البته سازندگان کارت گرافیک مطمئناً از این اتفاق خرسند نیستند و همین حالا انبوهی از کارت‌های سری GeForce RTX 30 و Radeon RX 6000 روی دستشان مانده است.

حالا که قیمت هر دو کارت‌های گرافیک کارکرده و نو کاهش یافته است، شاهد تکرار روزهای نه چندان دور در سال ۲۰۱۸ هستیم و ماینرها کارت‌های گرافیک خود را در تعداد بسیار بالا روانه بازر کرده‌اند. با این حال هنوز چشم انداز واضحی از قیمت کارت‌های گرافیک در طولانی مدت پیدا نیست و برخی ماینرها برای افزایش دوباره ارزش بیت کوین کمین کرده‌اند.

بسیاری از ماینرها کارت‌های گرافیک خود را با قیمت‌های بسیار گزاف خریداری کرده‌اند اما می‌دانند دیگر خبری از سودآوری روزهای اوج رمز ارزها نیست و حتی ممکن است کارت‌های آنها قادر به بازگشت سرمایه نباشند. با این حال ممکن است گزینه دیگری جز فروش کارت‌های گرافیک خود با قیمت‌های کنونی نداشته باشند.

قیمت‌های گردآوری شده از فروشگاه‌های مختلف نشان می‌دهد روز به روز قیمت تعداد بیشتری از کارت‌های گرافیک گرافیک بازار به زیر قیمت رسمی می‌رسد. البته هنوز برخی از کارت‌های میان رده انویدیا در برابر کاهش قیمت از خود مقاومت نشان می‌دهند اما سیل کارت‌های کارکرده می‌تواند این مقاومت را بشکند.

روی هم رفته ظرف یک هفته اخیر قیمت کارت گرافیک ۲ درصد کاهش یافته است و حالا اغلب کارت‌های سری AMD Radeon RX 6000 با همان قیمت پیشنهادی سازنده به فروش می‌رسند. در طرف مقابل بازار کارت‌های گرافیک دست دوم منتظر کاهش رسمی قیمت‌ها نمانده است و همین حالا شاهد فروش کارت‌های گرافیک با قیمت کمتر از قیمت پیشنهادی سازنده هستیم.

طی دو هفته اخیر قیمت کارت‌های گرافیک دست دوم در eBay ده درصد کاهش یافته که مطمئناً نشانه خوبی برای گیمرها است. حتی در مواردی شاهد فروش کارت‌های RTX 3080 با قیمت فقط ۴۱۷ دلار هستیم.