گذر زمان و مشغله‌های موجود برای افراد جامعه و دلایلی از این قبیل باعث شده برخی، کد سجام خود را فراموش کنند که از مشکلات رایج در بازار سرمایه به شمار می‌آید. فراموشی کد سجام، منانع تکمیل مراحل ثبت نام و دریافت کد بورسی می‌شود. حال ممکن است سوال پیش آید که آیا باید کد جدید بگیریم؟ آیا امکان بازیابی کد سجام وجود دارد؟
در پاسخ باید گفت که بازیابی رمز فراموش شده امکان‌پذیر است و ما در این مطلب به شما کمک می‌کنیم تا از کد سجام خود مطلع شوید. 

کد سجام چیست؟

بازار بورس در ایران از سال ۱۳۴۶ شروع به کار کرده و امروزه به یکی از پر بازده‌ترین بازارهای مالی کشور مبدل شده است. تمامی افراد علاقه‌مند به فعالیت در این بازار ملزم هستند تا ابتدا در سامانه ای به نام سامانه سجام ثبت نام  و حساب کاربری ایجاد کنند. فرآیند ثبت نام کاملا به صورت اینترنتی انجام شده و برای تکمیل مراحل آن لازم است به تمام اطلاعات شناسنامه ای، ارتباطی و بانکی متقاضی دسترسی وجود داشته باشد.

پس از تکمیل مراحل ثبت نام در سامانه سجام، حداکثر تا ۴۸ ساعت بعد یک کد پیگیری ده رقمی به شماره همراه ثبت نام کننده ارسال می گردد. دسترسی به این کد پیگیری برای انجام فرآیند احراز هویت الزامی بوده و باید در حفظ آن بسیار دقت کنند. پس از دریافت این کد پیگیری ۱۰ رقمی کاربران می توانند برای انجام احراز هویت اقدام کنند.

تمامی کاربران از اهمیت نگهداری کد سجام آگاهند، اما گاهی ممکن این کد فراموش شود که در ادامه این مطلب روش های بازیابی کد سجام را بررسی خواهیم کرد.

فراموشی کد سجام

همانطور که می دانید بعد از تکمیل مراحل ثبت نام در سامانه سجام بدون در اختیار داشتن کد سجام امکان احراز هویت و ورود به سایت وجود ندارد. بسیاری از افرادی که کد سجام خود را فراموش می کنند اولین سوالی که در ذهنشان پیش می‌آید این است که برای بازیابی کد سجام چه می‌توان کرد؟ ما در این مطلب چند روش آسان بازیابی کد سجام را برای شما آماده کرده‌ایم.

بازیابی کد سجام از طریق سامانه سجام            

قدم اول: در اولین قدم باید عبارت سامانه سجام را در مرورگر خود جستجو کنید و وارد سامانه شوید.

قدم دوم: در صفحه‌ای که برای شما نمایش داده می‌شود عبارت بازیابی کد سجام را که داخل یک کادر طوسی رنگ قرار دارد انتخاب کنید.

قدم سوم: بعد از ورود به این قسمت باید شماره تلفن همراه خود را به همراه کد سجام یا رهگیری درج شده در این صفحه در کادرهای خالی وارد کرده و گزینه دریافت کد تایید را فعال کنید.

قدم چهارم: بعد از دقایقی برای تلفن همراه شما یک کد تایید ارسال می شود که باید آن را در قسمت مشخص شده وارد کرده و بعد از درج کد ملی و عبارت امنیتی وارد مرحله بعد شوید.

مراحل ثبت نام و دریافت کد سجام ۱۰ رقمی سجام

·         انتخاب گزینه ثبت نام در سجام

·         درج کد ملی، شماره تماس، کد تایید

·         پرداخت آنلاین هزینه ثبت نام

·         پر کردن فر‌م‌ها

·         دریافت کد پیگیری ۱۰ رقمی

·         احراز هویت (حضوری یا غیر حضوری)

·         دریافت کد بورسی

بنابراین، در صورت فراموشی کد پیگیری برای بازیابی کد سجام، با توجه به روش‌های گفته‌شده می‌توانید کد سجام خود را بازیابی کنید.

بازیابی کد سجام و قدم آخر

همانطور که گفتیم کد بورسی، رمز عبور، کد پیگیری سجام ممکن است به هر دلیلی فراموش شوند؛ اما جای نگرانی نیست. روش‌های مختلفی برای بازیابی کد سجام وجود دارد که می‌توان این کدها را بازیابی کرد که در متن مقاله آموزش هر کدام را مشاهده کردید. سریع‌ترین و راحت‌ترین راه حل، استفاده از سامانه سجام است. 

کد بورسی، برای هر شخص منحصر به فرد است و به مرور زمان از بین نخواهد رفت و تاریخ انقضاء ندارد.

سوالات متدوال

۱_ آیا ثبت نام در سامانه سجام برای دریافت کد بورسی الزامی است؟

✔️ بله ، ثبت نام در سامانه سجام برای دریافت کد بورسی الزامی است. البته داشتن کد بورسی به تنهایی برای معامله در بازار کافی نیست و باید در کارگزاری هم ثبت نام به عمل آید.

۲_کد پیگیری سجام را از چه راهی می توان به دست آورد؟

✔️ بعد از تکمیل مراحل ثبت نام سجام ، به تلفن همراه ثبت نام کننده تا ۲۴ ساعت یک کد پیگیری ارسال می شود و به همراه داشتن آن در هنگام انجام احراز هویت الزامی است که در مقاله به طور کامل بررسی شده است.

۳_ آیا راهی برای بازیابی کد سجام در صورت مفقود شدن وجود دارد؟

✔️ بله ، از طریق سامانه سجام می توان کد پیگیری را بازیابی و به آن مجددا دسترسی پیدا کرد که راهنمای تصویری نحوه بازیابی کد پیگیری در مقاله درج شده است.

سخن آخر

سجام یا سامانه جامع اطالاعات مشتریان، یک سامانه ملی است و ثبت نام در آن برای تمامی افرادی که می‌خواهند در بازار بورس به خرید و فروش بپردازند الزامی است. پس از ثبت نام در این سامانه کدی برای شما ارسال می‌شود که در دست داشتن آن برای طی مراحل احراز هویت ضرورت دارد. در صورتی که این کد را فراموش کردید، می‌توانید به سادگی برای بازیابی کد سجام اقدام کنید. این کار را از طریق مراجعه به سامانه سجام انجام دهید.