جا به جایی گیاه

جابجایی صحیح گیاهان آپارتمانی در اثاث کشی

هنگامی که می خواهید محل زندگی خود را عوض کنید و اثاث کشی کنید، جابجا کردن گل ها و گیاهان خانگی مهم ترین اصلی است که باید حواستان را به آن ها جمع کنید. شاید جابجا کردن آن ها استرس زا ترین کاری باشد که می خواهید انجام دهید در نتیجه باید از قبل برای آن ها آمادگی پیدا کنید تا گل و گیاهتان خراب نشود.

خوشبختانه نکات زیادی هستند که با خواندنشان در این بخش از جالبز و رعایت آن ها، میتوانید کمترین آسیب را به گل و گیاه خود برسانید.

گیاه را برای جابجایی آماده کنید

اگر می خواهید مسیر طولانی را سپری کنید، حتماً باید آماده سازی هایی را برای گیاه انجام دهید. بعضی از این آماده سازی ها در مورد نوع گیاه را می توانید از افراد متخصص پرسید که تعدادی از آنها نیز شامل موارد زیر است:

گلدان را پلاستیکی کنید

3 هفته قبل از تاریخ جابجایی، حتماً همه گل ها را داخل گلدان پلاستیکی بگذارید تا احتمال شکستن آن نزدیک به صفر باشد. گلدان های پلاستیکی همچنین سبک تر هم هستند و جابجایی آنها راحت تر است.

گلدان

آفت زدگی ها را وارد خانه نکنید

قبل از اینکه گیاهان را داخل خانه جدید بچینید، باید سعی کنید تمام آفت ها را از بین ببرید و آن ها را با آفت در خانه جدید نگذارید، در غیر اینصورت کارتان سخت تر می شود.

گیاه را هرس کنید

تقریباً یک هفته قبل از اینکه جابجا شوید، تمام گیاهان را هرس کنید. هرس کردن گیاه باعث می شود تا آسیب کم تری به آن وارد شود و حالت فشرده تری پیدا کند و در نتیجه جابجایی آن راحت تر است و احتمال آسیب کم تر خواهد بود.

چگونه گیاه را بسته بندی کنیم؟

راه های مختلفی برای بسته بندی گیاهان در اثاث کشی وجود دارد. همه چیز بستگی به نوع گیاه شما دارد. آیا گیاه تان یک سوکولنت کوچک است یا این که کاکتوس دارید؟ برای قسمت گل، باید پوشانندگی را محکم تر و بیشتر کنید و مراقب باشید که برگ و گل و گیاه در طول مسیر آسیب نبیند.

روز قبل از حرکت و اسباب کشی، بهترین زمان برای بسته بندی گیاهان است تا بتواند تا لحظه آخر تنفس کند، از طرفی آسیبی آن را تهدید نکند.

گلدان

جعبه های مخصوص گیاه

بعضی از جعبه ها هستند که می توانید از آن ها استفاده کنید و گیاه را داخلشان قرار دهید. برای بسته بندی گیاهان همچنین می توانید از روزنامه و کاغذ های مخصوص استفاده کنید. اگر گیاه را داخل جعبه قرار دادید، حتماً فضایی از آن را سوراخ کنید تا بتواند نور کافی را دریافت و تنفس کند. مهم تر از همه اینکه جعبه باید سقف داشته باشد تا در برابر تغییرات آب و هوایی دوام بیاورد و آسیبی به آن وارد نشود.

گیاهان بلند را در عقب ماشین قرار دهید

قطعاً گیاهان بلند را نباید با کامیون جابه جا کنید. آن ها را در صندلی عقب ماشین قرار دهید تا کمترین آسیب به آن ها وارد نشود. در غیر این صورت باید با گیاه خود خداحافظی کنید. همچنین می توانید گیاهانی که داخل گلدان های آویز هستند را همان گونه و با همان سبدها داخل ماشین بیاورید و به جای مورد نظر آویزان کنید تا در طول مسیر، آسیبی به آن ها وارد نشود.

امنیت آنها را در طول مسیر حفظ کنید

زمانی که تمام گیاهان را بسته بندی کردید، باید شروع به حرکت کنید اما بسته بندی باید اولین مرحله باشد که به صورت کاملا درست و عالی رعایت می شود و امنیت گیاه در طول مسیر باید حفظ شود.

اسباب کشی

گیاه را در معرض دمای شدید قرار ندهید

گیاه باید در دمای کنترل شده باشد و با دقت حرکت کنید. اگر مسیر کوتاهی را در پیش دارید، هیچ مشکلی نیست اما اگر مسیر طولانی است، باید مراقب باشید که به یکباره گرما و یا سرمای شدید به آن اعمال نشود.

گیاه را شب تا صبح داخل ماشین نگه ندارید

اگر مسیر طولانی دارید و مجبور هستید مسیر را متوقف کنید، گیاه تان را هر چند وقت یکبار بیرون بیاورید و آن را داخل ماشین نگه ندارید. اگر قرار است در بین مسیر در هتل بمانید، بهتر است یک اتاق برای گیاهان در نظر بگیرید.

اول از همه گیاهان را بچینید

هنگامی که به خانه جدید رسیدید، اول از همه بسته بندی گیاه را باز کنید تا نفس بکشند. به آرامی و با دقت زیاد گیاه را از جای خودش بیرون بیاورید جای درست را برای آنها انتخاب کنید؛ زیرا گیاه در برابر تغییرات بسیار حساس است. پس باید بیشتر از آن مراقبت کنید.

گل اپارتمانی

 نکته:در چند هفته اول بعد از اسباب کشی گیاه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و با محیط جدید نااشنا است و تغییرات مهمی را احساس می کند. شما نباید به میزان این تغییرات اضافه کنید.

یعنی گلدان را عوض نکنید، آن را جابجا نکنید و به آن کود ندهید و سعی کنید میزان آب دادن را به حداقل ترین حالت ممکن برسانید. وقتی که مطمئن شدید به محیط جدید عادت کرده و شاداب و سلامت است، می توانید تغییراتی که خواستید را اعمال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *