جالبز/ چنانچه با بنزین سر و کار داشته اید، برای پخت و پز گوشت قرمز، گوشت ماهی یا پیاز خرد می کردید و یا برای سفید کردن لباس هایتان از محلول سفید کننده استفاده کرده اید، به احتمال قوی دست هایتان بوی ناخوشایندی به خود گرفته اند. خوشبختانه انواع مختلفی از راه کارهای خانگی وجود دارند که شما با استفاده از آن ها می توانید دستانتان را مجددا تمیز و خوشبو کنید.

با مطالعه دقیق این بخش با روش های رفع بوی بد مواد غذایی از دست آشنا خواهید شد.

1. روش اول:انتخاب ماده شستشوی مناسب

دست هایتان را با استفاده از دهان شویه، ضد عفونی کنید:
دهان شویه، علاوه بر خنثی کردن ترکیبات به وجود آورنده ی بو، می تواند باکتری هایی که سبب تولید بو می شوند را نیز از بین ببرد. رایحه های مختلف آن هم می توانند عطر و بوی خوبی به دست هایتان داده که به نوبه خود بوهای باقی مانده در دست را از بین خواهند برد.

دست هایتان را با آب سرد و صابون بشویید:
بدین منظور همیشه از آب سرد استفاده کنید زیرا آب گرم می تواند منافذ پوست را منبسط و باعث نفوذ بیشتر چربی ها و کثیفی ها به داخل پوست شود. کف خوبی از صابون درست کنید و دست هایتان را قبل از شستن با آب سرد، کاملا مالش دهید.

بوی بد دست را با مالیدن دست هایتان به یک چیزی از جنس استیل از بین ببرید:
یک ظرف یا قطعه ای از جنس استیل را بردارید (مثل یک کاسه ی استیل) و زیر آب سرد، دستانتان را به آن بمالید. به این کار ادامه دهید تا بو از بین برود.
هر چیزی از جنس استیل می تواند در این روش کارآمد باشد، مثل سینک ظرفشویی چنان چه از جنس استیل ضد زنگ باشد.
می توانید یک صابون استیل ضد زنگ تهیه کنید که مخصوص از بین بردن بو های بد هست.
این روش برای از بین بردن بوی بد سیر و پیاز، بسیار خوب و کارآمد است.
دست هایتان را با سرکه بشویید تا بوهای زننده را از بین ببرید:
وقتی که دست هایتان را با سرکه می شویید، نیازی نیست که آن ها را به هم بمالید کافیست آن ها را در مقداری سرکه سفید آغشته کنید و سپس اجازه دهید در هوای آزاد خود به خود خشک شوند و سپس برای از بین بردن بوی سرکه، دست هایتان را با آب و صابون بشویید شست و شوی دست با سرکه، برای از بین بردن بوی بد گوشت، ماهی و پیاز خوب است.

دست های خود را با الکل یا محلول ضدعفونی کننده ی دست، به هم مالش دهید:
یک قاشق چای خوری الکل یا محلول ضدعفونی کننده ی دست را بر کف دست هایتان ریخته و سپس به یکدیگر بمالید تا کم کم تبخیر و سپس خشک شوند. از آن جایی که الکل ممکن است باعث خشکی دست ها شود بهتر است که این روش را تنها یک مرتبه انجام دهید و چنان چه موثر واقع نشد روش دیگری را امتحان کنید.

2. روش دوم:ساخت اسکراب ضد بوی دست

خمیر دندان را روی دستانتان بمالید تا بوی بد را برطرف کند:
مقداری خمیر دندان حاوی جوش شیرین را روی دست هایتان بمالید و چند دقیقه ای صبر کنید و سپس با آب تمیز بشویید.

دست هایتان را با مقداری نمک مرطوب، به هم بمالید:
مقدار کمی از نمک را روی دست هایتان بپاشید و به هم مالش دهید و بعد از چند دقیقه، دست هایتان را بشویید تا حالت چسبندگی دست هایتان از بین برود و سپس خشک کنید. همچنین می توانید قبل از پاشیدن نمک روی دست هایتان، از مایع ظرفشویی استفاده کنید، دست هایتان رابه هم مالش دهید و سپس با آب بشویید.

برای از بین بردن بوی بسیار بد، دست هایتان را به پودر قهوه آغشته کنید:
اگر با اینکه دست هایتان بوی قهوه بگیرند مشکلی ندارید، می توانید از پودر قهوه برای از بین بردن هرگونه بویی استفاده کنید. بدین منظور کف و روی دست هایتان را به پودر قهوه آغشته کنید و سپس به آرامی آن ها را در کاسه ای از آب به یکدیگر بمالید. راه حل دیگر آن است که می توانید دانه های قهوه را در دست های تان به هم مالش دهید تا بوی بد کاملا از بین برود.

ترکیبی به نسبت یک به سه ازجوش شیرین و آب درست کنید:
یک فنجان جوش شیرین را با سه فنجان آب در کاسه ای با یکدیگر مخلوط کنید تا خمیر چسبنده ای به وجود آید و آن را به مدت یک دقیقه به دست هایتان آغشته کنید و سپس با آب بشویید.

3. روش سوم:غوطه ور کردن دست ها

با استفاده از لیمو یا آبلیمو، بوی بد را از بین ببرید:
آبلیمو را می توان به صورت غلیظ استفاده کرد، یا می توان با مقداری آب مخلوط کرد تا از اثر بد آن بر پوست خود جلوگیری کنید. لیمو نیز موثر است. کافیست مقداری آبلیمو یا لیمو را درون کاسه ای از آب بریزید و دستانتان را درون آن فرو ببرید. یک استکان آب و یک استکان آبلیمو/ لیمو، ترکیب موثری برای از بین بردن بوی بد خواهد بود.

ترکیبی به نسبت یک به سه از هیدروژن پروکساید و آب:
با ترکیب هیدروژن پروکساید و آب، در واقع یک ضدعفونی کننده ی ایمن برای دست هایتان تهیه کرده اید. کافیست دست هایتان را به مدت 1-3 دقیقه در آن آغشته کنید و سپس با آب شسته و خشک نمایید.

محلول رقیقی از آب و سرکه درست کنید:
یک کاسه را با آب و یک قاشق غذاخوری سرکه پر کنید و دست هایتان را به مدت 2 تا 3 دقیقه درون محلول بگذارید و سپس با آب تمیز بشویید.

از آب گوجه فرنگی کمک بگیرید:
داخل ظرفی مناسب مقداری آب گوجه فرنگی ریخته و دستهایتان را به مدت 5 الی 7 دقیقه داخل آن قرار دهید تا به خوبی بوی بد مواد غذایی مثل گوشت قرمز از دستانتان رفع شود.

برخی از سوالات متداول:

1. چگونه می توان بوی تخم مرغ فاسد را از بین برد؟
بدین منظور از قهوه استفاده کنید و به دست خود بمالید و حداقل 30 دقیقه صبر کنید و سپس با آب سرد شستشو دهید.

2. چگونه می توان بوی سرکه را از بین برد؟
بدین منظور لازم است دستان خود را با جوش شیرین بمالید و سپس با صابون بشویید.

3. چگونه می توان بوی کرفس را از بین برد؟
بدین منظور نسبت سه به یک شکر و روغن زیتون را مخلوط کنید تا یک اسکراب بدن تهیه شود. کمی از آن را روی دستان خود ریخته و به یکدیگر بمالید و سپس دستانتان را با آب گرم و صابون بشویید و پس از آن، از مقداری لوسیون دست استفاده کنید تا دستانتان خوشبو شود.