ماجرای ننگین و تلخ مارک ویلموتس می‌تواند تا سال‌های‌ سال بر فوتبال ایران اثرگذار باشد.
پس از دوران طولانی حضور کارلوس کی‌روش در تیم ملی و ورود مارک ویلموتس بلژیکی به ایران، خسارات بسیار سنگینی به فوتبال کشور وارد شد. این خسارت‌ها از یک طرف به خاطر ناآشنایی و عدم تمرکز مربی بلژیکی مستقیماً روی نتایج تیم ملی در مرحله اول انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر تأثیر گذاشت و شکست ایران مقابل تیم‌های عراق و بحرین می‌توانست حتی منجر به حذف تیم ملی در همان مرحله اول شده و ننگی بزرگ برای قدرت سنتی فوتبال آسیا به بار بیاورد.
دیگر خسارتی که این سرمربی به ایران و فوتبالش وارد کرد، عقد قراردادی بسیار سنگین و باورنکردنی بود که شاید او حتی در خواب هم چنین پیشنهادی را تجربه نکرده بود و کشور ایران به تفرجگاه بسیار مناسبی برای مرد بلژیکی تبدیل شد و او توانست با حضوری بسیار کوتاه در کشور ما، پولی بسیار کلان و نجومی به جیب بزند.
پس از جدایی مارک ویلموتس از تیم ملی و همچنین خداحافظی مهدی تاج و افرادش از فدراسیون فوتبال، آنطور که باید و شاید به قضیه ویلموتس پرداخته نشد و همه دغدغه و نگرانی هواداران و اهالی رسانه، عبور تیم ملی از مرحله اول انتخابی جام جهانی و پاک کردن افتضاحات ویلموتس بود. این اتفاق با تلاش و غیرت بازیکنان تیم ملی در دوران دراگان اسکوچیچ رقم خورد و با اینکه در کل اتفاق خوشایند و با ارزشی بود اما چون شرایط تیم ملی بسیار اسفناک بود، این «عبور» بیش از حد بزرگ و سخت دیده شد.
ایران در مرحله بعدی انتخابی جام جهانی شانس بزرگی آورد و با هیچ کدام از قدرت های فوتبال آسیا یعنی ژاپن، عربستان و استرالیا همگروه نشد و تنها نبرد سخت تیم ملی با کره جنوبی بود که حاصل آن یک تساوی و یک باخت بسیار پر حرف و حدیث بود. در شرایطی که قاره آسیا ۵ سهمیه مستقیم و یک غیرمستقیم برای صعود به جام جهانی داشت، صرفاً صعود کردن به این تورنمنت نمی‌تواند برای فوتبال ما افتخار بزرگی به حساب بیاید. همین صعود عجیب و پر ماجرا باعث شد از اسکوچیچ که نهایتاً در حد هدایت تیم‌های درجه ۲ لیگ برتری ایران است و مقابل تیمی چون لبنان هم از لحاظ تاکتیکی کم می‌آورد به عنوان یک قهرمان یاد شده و انتقاد از او مساوی با بدخواهی برای تیم ملی و نفرت پراکنی شود.
یکی از بهانه‌هایی که فدراسیون فوتبال برای ادامه همکاری با اسکوچیچ و نسپردن نیمکت تیم ملی به یک نام بزرگ به میان می‌آورد مشکلات اقتصادی و کمبود منابع مالی است. فرض کنید اگر مارک ویلموتس با همراهی دلالان هیچگاه پایش را به ایران نمی‌گذاشت و از همان ابتدا پس از رفتن کی‌روش، هدایت تیم ملی به یک سرمربی نام آشنا و بزرگ سپرده می‌شد، اکنون شاید با دستمزد بسیار پایین‌تر از این قرارداد ننگین، ملی‌پوشان مشغول آماده سازی زیرنظر یک چهره کاریزماتیک بودند، اما متاسفانه یک بلژیکی رقم ۵ میلیون و ۲۵۰ هزار یورو معادل دست‌کم ۱۶۰ میلیارد تومان از جیب مردم ایران ربود و عاملان این رسوایی تاریخی هیچگاه بازخواست و مجازات نشدند!
در سوی دیگر هم با بهانه‌هایی که فدراسیون فوتبال مبنی بر نبودن منابع مالی به میان می‌آورد و برخلاف نظر کارشناسان و مردم، سرمربی کروات که بزرگترین آرزوی فوتبالی و فرصت کارنامه‌ی شغلی او نشستن روی نیمکت تیم ملی در جام جهانی و با هر شرایط و نتایجی است، فعلاً از سوی این فدراسیون حمایت شده و تا اطلاع ثانوی نفر اول تیم ملی است.
بدین ترتیب تمام فرصت‌های تغییر و تحول و آماده سازی مطلوب برای تیم ملی از دست رفته و افراد کاردان در رأس کار نیستند، این فوتبال و این تیم ملی فقط با لطف خدا و دعای مردم می‌تواند در جام جهانی تا حدودی آبروداری کند، پس باید ۴ ماه منتظر ماند و دید چه سرنوشتی برای این تیم رقم خواهد خورد.