جالبز

مجله اینترنتی و سبک زندگی

خانه / سلامتی / “خود ارضایی” مساوی است با زودانزالی؟

“خود ارضایی” مساوی است با زودانزالی؟

خودارضایی و زودانزالی

خود ارضایی و رابطه خود ارضایی با انزال زودرس

خودارضایی یکی از مشکلاتی است که گاه از سنین بسیار پائین در افراد پدیدار می شود و در سالهای بعد و پس از ازدواج ، عوارض خود را نشان می دهد . خود ارضایی به عنوان یکی از تفریحات مخرب و شیطنت های دوران جوانی و زود انزالی به عنوان یکی از مشکلات بعد از ازدواج شناخته می شود.

بسیاری از متخصصان این دو رفتار جنسی را مرتبط به یکدیگر می دانند .تاکنون بارها از عوارض و مضرات خودارضایی سخن گفته ایم . اما در این بخش از سلامت جنسی جالبز بیشتر به ارتباط زودانزالی و مشکلات جنسی با خودارضایی خواهیم پرداخت.

ارتباط انزال زودرس با خود ارضایی

تصور کنید بدن ما مانند نهالی در حال رشد است بنابراین اگر قبل از رسیدن میوه ها ، میوه ای نارس چیده شود ، عمر درخت کم می شود و توانایی باروری درخت کمتر خواهد شد. این مثال در مورد انسانها نیز صدق می کند.

به طور مثال اگر مردان پیش از رسیدن به سن ۲۱ سالگی ، روابط جنسی زیادی با افراد مختلف داشته باشند ، یعنی زمانی که بلوغ اسپرم ها کامل نشده باشد ، عوارض جبرن ناپذیری به توان جنسی آنها وارد می شود که عواقب بسیاری در زندگی جنسی آنها در آینده ایجاد خواهد کرد.

این موضوع نه تنها بر روی دستگاه تناسلی تاثیر نامطلوبی دارد بلکه عملکرد تمام سیستم بدن مانند گردش خون ، سیستم عصبی ، عملکرد غدد مترشحه و دستگاه گوارش و … را تحت تاثیر قرار می دهد.

این اشخاص پس از ۳۵ سالگی فرآیند پیری زودرس را در بدن خود مشاهده خواهند کرد و زودتر از موعدتوانایی های خود را از دست خواهند داد .در این وضعیت اعضای جنسی نیز دچار اختلال می شود و بیماری های مختلفی همچون ، دگرگونی در سیستم سمپاتیک ، پاراسمپاتیک و غدد درون ریز ، اختلال در سیستم عصبی به وجود می آید.

زودانزالی مردان

خودارضایی یکی از نقایص فردی است که تصورات شهوانی را در ذهن فرد ایجاد می کند . تکرار این مسئله در طولانی مدت موجب عدم تمایل فرد به جنس مخالف ، خستگی ذهنی و ناتوانی جنسی می شود.

ساموئل اون ویر در کتاب خود به نام “ ازدواج موفق ” می نویسد :تصورات جنسی و تخیلات شهوانی سبب ایجاد ضعف جنسی و ذهنی می شوند. شاید در نگاه اول اینگونه افراد نرمال به نظر برسند و مانند افراد عادی تحریک پذیر باشند، اما زمانی که می خواهند با طرف مقابل ارتباط برقرا کنند و خواسته های او را براورده سازند، به سرعت ارضا می شوند، آلت تناسلی به حالت اولیه باز می گردد، در بدترین حالت ممکن قرار می گیرند، و دچار ناامیدی و افسردگی می شوند.

آنها در توهمات جنسی خودشان را غرق کرده اند که این توهمات هیچ ارتباط و یا شباهتی به دنیای واقعی ندارند. به همین دلیل هنگامیکه در شرایط طبیعی قرار می گیرند، نمی توانند از خود واکنش مناسب نشان داده و شکست می خورند. “ضعف جنسی-ذهنی ترسناک ترین تراژدی است که می تواند برای هر زن و یا مرد با احساس و با منطقی اتفاق بیفتد.

هرگاه فرد اقدام به خودارضایی می کند مدت زمان برای او بی اهمیت است و تنها به فکر ارضا ء و تخلیه خود می باشد . این عمل در علم روانشناسی منجر به انزال زودرس در آینده می شود. استمناء و خودارضایی علاوه بر این،منجر به انبساط عضلات اسفنکتر می شود که خود عاملی برای انزال زودرس خواهد بود.

از سوی دیگر نباید به هورمون ملاتونین بی توجه بود زیرا این ماده ، هورمون بی چون و چرای جوانی است .سالخوردگی به طور مستقیم با کاهش ترشح این هورمون در ارتباط است . در زمان جوانی ، هورمون ملاتونین به وفور در بدن ترشح می شود و پس از ۲۵ سالگی به مرور ، ترشح آن کمتر می شود.

پیش از این در بخش سلامت جنسی جالبز توضیح دادیم که خودارضایی به خصوص در زمان جوانی ، باعث می شود ملاتونین زیادی در بدن از بین برود زیرا موجب تضعیف عملکر غده کاجی شکلی می شود که هورمون ملاتونین را ترشح می کند . این کار با کاهش خاصیت مغناطیسی موجود در غده ، موجب کاهش طول عمر آن می شود.

عوارض خودارضایی

داشتن روابط جنسی با افراد مختلف نه تنها مضرات فیزیکی زیادی دارد بلکه تاثیر نامطلوبی بر روی ذهن و روان افراد نیز می گذارد.

در اثر خودارضایی مداوم و کاهش شدید آستانه تحریک ، کوچکترین محرکجنسی ، عصبی یا روحی منجر به انزال می شود ، همچنین دفع مکرر ودائم ترشحات غدد پارایورترال ، غده پروستات و غدد فرعی جنسی موجب ترشح دائم از مجرا می شود که در اصطلاح به آن سیلان منی گویند.

اشخاصی که به طور مکرر استمناء انجام می دهند ، بیشتر از دیگران در معرض عوارض شدید عصبی بدن مانند اضطراب ، افسردگی و لاغری هستند.

افرادی که گرایش به دیدن فیلم های غیر اخلاقی دارند ، افرادی که اعتیاد به خواند مجلات محرک جنسی دارند ، یا افرادی که در مکالمات محرک جنسی شرکت می کنند ، باعث می شوند که موضوع ظریف و لذت بخش رابطه جنسی به صورت وحشیانه، به دور از انسانیت، و تنها با رضایت ذهنی با نکبت و بدبختی همراه شود . به همین دلیل باید انسانها با انتخاب هوشمندانه ، سالم زندگی کنند و از هر چیزی در زمان خود و به اندازه استفاده کنند.

تاثیرات زودانزالی در روابط عاطفی

زودانزالی علاوه بر تاثیر در زندگی فردی ، بر روی همسر یا شریک جنسی نیز تاثیر بدی می گذارد . در انزال زودرس حتی امکان دارد که زنان به تحریک جنسی کافی نرسیده باشند . برخی از تاثیرات منفی زودانزالی عبارتند از :

کاهش کیفیت رابطه جنسی:

تصور داشتن رابطه جنسی در کمتر از یک دقیقه بسیار آزار دهنده و سخت می باشد ، به همین علت ، مردانی که مبتلا به زودانزالی هستند ،کیفیت پائینی در رابطه جنسی خود تجربه می کنند . این امر در طولانی مدت آنها را به سمت خودارضایی سوق می دهد . بنابراین کاهش کیفیت در رابطه جنسی یکی از دلایل ارتباط خودارضایی و زودانزالی می باشد.

تاثیرات زود انزالی

فشار روحی و روانی به زن و مرد:

اولین حسی که بعد از زودانزالی به سراغ مردان می آید ، حس گناه است ، زیرا فکر می کند که شریک جنسی او لذت کافی از رابطه جنسی خود نمی برد . از سوی دیگر به دلیل کیفیت پائین رابطه جنسی ، زنان در معرض مشکلات روحی و روانی قرار می گیرند که به تدریج در روابط عاطفی میان آنها اختلال ایجاد می شود.

کاهش عزت نفس در مردها:

معمولا مرداانی که توانایی ایجاد رابطه جنسی با کیفیت را ندارند ، به دلیل داشتن حس شرم و گناه ، دچار عزت نفس پائینی می شوند . در نتیجه این احساس ، بر سایر ابعاد زندگی آنها تاثیر منفی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *