دختری هستم ۱۸ ساله. خانواده ام با دیدن دختران فامیل که هم سن من هستند و ازدواج کرده اند، مدام از من می خواهند ازدواج کنم. نمی توانم آن ها را متقاعد کنم که می خواهم درسم را ادامه بدهم.

پاسخ مشاور

با سلام خدمت شما مخاطب گرامی. آینده شما صرفا با ادامه تحصیل تعریف نمی شود. اما اینکه شما تمایل به ادامه تحصیل دارید یک خواسته منطقی است. اما دوست عزیز، شما باید به این سوال پاسخ دهیدکه ادامه تحصیل کدام یک از نیازهای شما را تامین می کند. نیازهای اساسی انسان همه انسان ها برای برآورده کردن پنج نیاز اساسی خود تلاش می کنند.

این نیازها عبارت است از: نیاز بقا، نیاز عشق و محبت، نیاز قدرت، نیاز آزادی، نیاز تفریح. نیاز بقا، نیاز به تامین مسائل اقتصادی، بهداشت، توجه به سلامت جسمانی و… است. نیاز آزادی، نیاز به انجام کارهای مورد علاقه تان است. نیاز قدرت، تمایل به کنترل گری و تسلط بر امور مختلف زندگی است.

ما برای حفظ مسیر زندگی مان می جنگیم. اگر مورد احترام قرار بگیریم نیاز به قدرتمان برآورده می شود. نیاز تفریح، نیازی است که سهل تر از دیگر نیازها در ازدواج تامین می شود. همچنین، می تواند در کنار دیگران یا به تنهایی انجام شود. عشق و محبت نیز، نیاز به عشق ورزیدن و محبت کردن و مورد محبت دیگران قرار گرفتن است.

حال باید به پاسخ این سوال فکر کنید که ادامه تحصیل کدام یک از نیازهای مذکور را در شما برآورده می کند؟ دوست عزیز، برای محقق کردن هر یک از این نیازها، راه های مختلفی وجود دارد؛ مثلا اگر با ادامه تحصیل نیاز قدرت شما تامین می شود، راه های دیگری نیز برای تامین این نیاز وجود دارد. همچنین در خور ذکر است این تفکر که ازدواج جدی ترین مانع در مقابل ادامه تحصیل است، تفکر اشتباهی است.

دلایل اصرار خانواده به ازدواج خود را بررسی کنید دلایل اصرار خانواده به ازدواج شما چیست؟ حتما به این دلایل به دقت فکر کنید. پاسخی که به این سوال می دهید می تواند به شما کمک کند.

گاهی اوقات خانواده به دلیل مواجه شدن با رفتارهای دوره نوجوانی نگران می شوند و ازدواج را تنها راه حل می دانند. رفتارهایی از قبیل ارتباط نادرست با جنس مخالف، بی توجهی به دروس، ارتباط با دوستان ناباب، کناره گیری و رابطه نه چندان دلچسب با والدین و… می تواند سبب اصرار والدین به ازدواج شما شود. همچنین دیدگاه سنتی والدین به اینکه سن ازدواج برای دختر صرفا زمان خاصی است و افزایش سن سبب از دست دادن فرصت های ازدواج می شود.

مخاطب گرامی، ابتدا دلایل اصرار والدین را بررسی کنید و در صورت نیاز به شکل شفاف دلایل آن ها را از خودشان جویا شوید. سپس با تغییر رفتار خود و ایجاد احساس امنیت در والدین و توجیه آن ها نسبت به تصمیم خود، به آن ها کمک کنید تا نگرانی خود را کم کنند. همچنین شما می توانید با فردی ازدواج کنید که با ادامه تحصیل شما موافق باشد. در عین حال به شما توصیه می کنم در صورتی که مسئله شما حل نشد حتما از یک مشاور خانواده کمک بگیرید.

نویسنده: زهرا وفایی جهان، کارشناس ارشد روان شناسی