فوت و فن/ با کوچک شدن خانه‌ها و البته زیاد شدن وسایل، جایی زیادی برای قرار دادن لباس‌ها نداریم.اگر شما هم جز افرادی هستید که خانه‌تان همیشه به خاطر لباس‌های پخش و پلا نامرتب است، این چوب لباسی را درست کنید!
لوله‌های مسی این روزها خیلی باب شده اند. از آنها در دیزاین‌های مدرن و ساخت وسایل بسیاری استفاده می‌شود. ما هم می‌خواهیم روش درست کردن یک چوب لباسی شیک را به وسیله همین لوله‌ها، به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید تا روش کار را یاد بگیرید.

به چه وسایلی نیاز داریم؟
– لوله مسی به ضخامت ۲ سانتی متر و طول ۴٫۵ متر
– کاتر لوله بر (یا هر وسیله دیگری برای بریدن لوله)
– سیمان فوری (ملات خشک)
– یک کاسه بزرگ برای مخلوط کردن سیمان
– دو ظرف پلاستیکی با حجم ۲ لیتر
– تراز
– نوار چسب عریض
– اتصال آرنج ۹۰ درجه مسی با قطر ۲ سانتی متر
– چسب فلز

دست به کار شویم!

مرحله اول

با استفاده از کاتر لوله بر، سه قسمت چوب لباسی را از لوله جدا کنید. لوله را بردارید و ۲ لوله به درازای ۱۵۰ سانتی متر از آن جدا کنید. این دو، پایه‌های چوب لباسی‌تان را می‌سازند. برای بریدن لوله با کاتر لوله بر، کاتر را روی لوله قرار دهید و چرخ آن را هم تراز با علامتی که زده اید تنظیم کنید تا لوله را درست از روی علامت ببرد. گیره تنظیم کننده را سفت کنید تا محکم به لوله بچسبد. سپس آن را دور لوله بچرخانید. بعد از هر چرخش، گیره تنظیم کننده را محکم کنید تا زمانی که لوله کاملا بریده شود. قسمت سوم لوله ( که قسمت افقی است که لباس بر روی آن آویزان می‌شود) را به اندازه ۱۱۰ سانتی متر ببرید. اگر کار کردن با کارتر لوله بر برای‌تان سخت است، می‌توانید لوله را نزد یکی از ابزار فروشی‌ها ببرید و بخواهید آن را برای‌تان ببرند.

مرحله دوم

بعد از آنکه چارچوب چوب لباسی را درست کردید، مقداری سیمان برای استحکام چوب لباسی‌تان و ساخت پایه‌هایش، درست کنید. برای این کار کاسه‌ای بزرگ فراهم کنید و سیمان خشک را درون آن بریزید.

مرحله سوم

به آرامی آب را به سیمان اضافه کنید. آنقدر آب اضافه کنید که مخلوط به راحتی هم بخورد. سیمان‌تان باید حالتی صاف و غلیظ داشته باشد پس آب بیش از اندازه اضافه نکنید.

مرحله چهارم

سیمان خیس را درون ظروف پلاستیکی بریزید. یک ظرف پلاستیکی بزرگ و مستطیل شکل برای این کار مناسب است. هر چه ظرف‌تان بزرگ تر باشد، استحکام چوب لباسی‌تان بیشتر است. زمانی که ظرف‌تان پر از سیمان شد، یکی از لوله‌های ۱۵۰ سانتی متری را بیاورید و آن را در وسط ظرف پر از سیمان فرو کنید و با استفاده از تراز مطمئن شوید پایه‌تان صاف است.  باید لوله مسی به همان صورت درون ظرف سیمانی بماند تا سیمان خشک شود پس برای اینکه پایه صاف بماند، دور آن نوار چسب بپیچانید و آن را به ظرف محکم کنید تا تکان نخورد و کج نشود. سپس آن را در گوشه‌ای از اتاق قرار دهید تا خشک شود. این مرحله را برای لوله ۱۵۰ سانتی متری دیگر هم تکرار کنید و آن را هم در گوشه‌ای قرا دهید تا خشک شود.

می‌توانید برای راحت درآمدن سیمان از درون ظرف، قبل از اینکه سیمان را درون آن بریزید، مقداری روغن درون ظرف بپاشید به این ترتیب سیمان به ظرف نمی‌چسبد و راحت خارج می‌شود.

مرحله پنجم

اجازه دهید سیمان برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت بماند تا به خوبی خشک شود. بعد از اینکه سیمان‌تان خشک شد، ظرف‌ها را درآورید. برای در آوردن ظرف‌ها آنها را به یک طرف خم کنید و با فشار آرام دست ظرف را از سیمان جدا کنید.

مرحله ششم

مقداری چسب فلز به سر لوله‌های ۱۵۰ سانتی متری بزیند و اتصال آرنج ۹۰ درجه را سر لوله وصل کنید. دو لوله را در مقابل یکیدیگر قرار دهید.

مرحله هفتم

مقداری چسب فلز به دو انتهای لوله ۱۱۰ سانتی متری بزنید و آن را از هر دو طرف، درون اتصالات آرنج فرو کنید. حالا چارچوب چوب لباسی‌تان آماده است!

نکته: لوله مسی بعد از مدتی اکسیده می‌شود و برق سابقش را از دست می‌دهد. می‌توانید برای براق کردن دوباره لوله، آن را با مقداری سیم ظرف شویی بسایید. کار ساییدن یا تمیز کردن چوب لباسی‌تان را با یک تمیز کننده مس انجام دهید تا درخشان تر بماند.

این چوب لباسی ساده و شیک، فضای زیادی از اتاق را نمی‌گیرد و لباس‌هاتان را مرتب می‌کند. به علاوه دکوری مدرن هم هست!