چگونه می‌توانید به عنوان یک مادر تشخیص دهید که کودک شما بیش فعال است یا فقط دچار بی قراری و نا آرامی  است؟ قبل از این که  بدانید آیا کودک شما بیش فعال است، مهم است که  با مفهوم بیش فعالی آشنا شوید.

 بیش فعالی چیست؟
اختلال کمبود توجه یا همان بیش فعالی (ADHD)یک سندروم رفتاری است که با بی‌توجهی متوسط ​​تا شدید، بی‌قراری حرکتی، بی‌ثباتی عاطفی و رفتارهای تکانشی خودش را نشان می‌دهد. البته باید بدانید این سندروم پس از تشخیص قابل درمان و اصلاح است.

راه‌های درمان بیش‌فعالی
پس از تشخیص این که کودک شما بیش فعالی دارد یا نه، راه های مختلفی برای درمان آن وجود دارد. شما می توانید از روش های رفتاری یا ترکیبی از مشاوره و درمان‌های پزشکی استفاده کنید. برخی از این درمان‌ها عبارت اند از:
تکنیک‌ها یا روش‌های رفتاری| این روش‌ها از طریق آموزش تقویت‌شده به اصلاح رفتار می‌انجامد. یکی از توصیه‌هایی که برای درمان بیش‌فعالی وجود دارد، شناخت رفتار کودک در کلاس درس است تا رشدی متناسب با نیازهای او ایجاد کند.
بررسی رفتار کودک در خانه| توصیه‌ دیگر  بر مشاهده و بررسی رفتار کودک در خانه متمرکز است، زیرا می تواند مکانی باشد که کودک بیشترین زمان را در آن سپری
 می کند. انجام این تکنیک نیاز به صبر از طرف مادر دارد.
تاثیر محیط| چیدمان خانه و اتاق‌ها، معمولا با مادرهاست. اگر کودک بیش فعال دارید، باید بدانید که رنگ اتاقش باید روشن باشد، فضای بازی باید تمیز و منظم باشد و هیچ چیز اضافه‌ای در اتاق او نباشد تا روند درمانش، سرعت بگیرد.
الگو باشید| کودکان مبتلا به بیش فعالی تمایل دارند از کارهایی که اطرافیان شان انجام می‌دهند الگوبرداری کنند، به همین دلیل است که مادر می‌تواند هنگام انجام کارهای خانه از این تجربه به نحو مثبتی استفاده کند و در عین حال دستورالعمل‌ها را با صدای بلند به طور واضح و مختصر تکرار کنند.
روان شناس و درمان دارویی| سایر روش‌های شناختی-رفتاری با هدف مدیریت رفتار یا خودکنترلی هستند اما برای رسیدن به این هدف، کودک باید یاد بگیرد که رفتارهای خود را مشاهده و اصلاح کند.
روان شناس می‌تواند کاری کند تا کودک شما به خودکنترلی دست یابد. اگر این روند کمی جدی‌تر باشد، ممکن است فرزند شما به روان پزشک ارجاع داده شود و  پزشک برخی از درمان های دارویی را برای اضطراب توصیه کند.
نویسنده : مهسا کسنوی| ‌ روزنامه‌نگار