یکی از مسئولان وزارت صمت ضمن اشاره به دستور وزیر صمت مبنی بر تخصیص خودرو به همه منتخبان این دوره فروش یکپارچه، آمار منتخبان اصلی و ذخیره را به تفکیک اعلام کرده که براساس آن بالغ بر ۱۴ هزار دستگاه خودرو از ظرفیت اعلامی ابتدایی بیشتر، شده است. علاوه براین به دنبال استقبال مردم از عرضه خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، دور بعدی تخصیص در تیرماه انجام می‌شود.

یکی از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت آماری تفکیک شده از منتخبان اصلی و منتخبان ذخیره اولین دوره از فروش خودرو در قالب سامانه یکپارچه تخصیص ارائه کرده است.

وی ضمن تاکید بر اینکه به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت به همه منتخبان خودرو تخصیص داده خواهد شد، اعلام کرد در مجموع، ۱۹۱ هزار و ۶۰۶ نفر منتخب اصلی و ذخیره این دوره فروش یکپارچه خودرو شناخته شده‌اند.

این در حالیست که پیش از این در اعلام نتایج اولیه قرعه‌کشی این طرح، اعلام شد: در این دوره چهار میلیون و ۱۷۵ هزار و ۳۵۲ نفر متقاضی خرید خودرو ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد سه میلیون و ۸۷۸ هزار و ۳۰۱ در طرح عادی و ۲۹۷ هزار و ۵۱ نفر نیز در طرح حمایت از خانواده و جوانی ثبت‌ تقاضا داشته‌اند. مجموع ظرفیت در نظر گرفته‌شده در خودروهای عرضه‌شده توسط خودروسازان در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو برای این دوره ۱۷۶ هزار و ۹۱۱ دستگاه بود که در قالب ۱۱۵ طرح فروش متنوع شامل فروش‌فوری، فروش فوق‌العاده، طرح جوانی جمعیت، فروش‌های کمتر از یک سال و مشارکت در تولید ارائه شده است. 

با توجه به مشکلات پیش آمده در رابطه با اعلام اسامی منتخبان که تعدادی از برندگان اصلی به لیست ذخیره منتقل شده بودند که به سبب عدم تفکیک برندگان اصلی از منتخبان رزرو شناخته شد، باتوجه به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت و تاکید سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان برای تخصیص خودرو به همه منتخبان اعم از اصلی و ذخیره، به نظر می‌رسد از همین روی ظرفیت خودروهای تخصیصی افزوده شده است.

براین اساس ضمن اینکه مقامات وزارت صمت نیز تاکید کرده‌اند که میزان تولید و عرضه افزوده خواهد شد، بر ظرفیت این مرحله ۱۴ هزار ۶۹۵ دستگاه افزوده شده است.