این روزها دومینوی استعفای مقامات در دولت انگلیس در پی رسوایی‌های ماه‌های اخیر در حزب محافظه کار، شرایط بسیار سختی را برای بوریس جانسون ایجاد کرده و درخواست‌ها برای کناره گیری وی بالا گرفته است.

این روزها دولت انگلیس به رهبری “بوریس جانسون”، نخست وزیر این کشور حال خوبی ندارد و در پی رسوایی های اخیر و استعفای چندین مقام دولتی و وزیر فشارها بر جانسون برای کناره گیری افزایش پیدا کرده است.
در همین حال خبرگزاری‌ رویترز اعلام کرد که بوریس جانسون امروز پنجشنبه از سمتش استعفا می‌کند.
بی‌بی‌سی هم نوشته است که بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا از رهبری حزب محافظه کار کناره‌گیری می‌کند و تا پاییز امسال و تا زمان انتخاب رهبر جدید حزب محافظه‌کار در سمت نخست‌وزیر فعالیت خواهد کرد.
روزنامه “فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ” در مطلبی نوشت: بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس به طور فزاینده‌ای منزوی شده است.

بزرگترین بحران دوران حکومت جانسون
این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت: جانسون در حال حاضر با بزرگترین بحران سه ساله حکومت خود مواجه است. استعفای ریشی سوناک، وزیر دارایی و ساجد جاوید، وزیر بهداشت کابینه در عصر سه شنبه در اعتراض به نخست وزیر و سیاست های فاسدش منجر به استعفای ده ها نفر دیگر از نمایندگان سیاسی از صفوف خودی شده است. سایمون هارت، وزیر ولز، شامگاه چهارشنبه استعفا داد. “دیلی تلگراف” از “شورش” علیه نخست وزیر صحبت کرد.
به گزارش رسانه ها، در یک جلسه بحران که در عصر روز گذشته در داونینگ استریت برگزار شد، اعضای ارشد کابینه با هم سعی کردند جانسون را به استعفا تشویق کنند که ظاهراً پریتی پاتل، وزیر کشور و ندیم زهاوی، وزیر دارایی جدید، که تنها ۲۴ ساعت است که بر سر کار بوده هم چنین پیشنهادی را به جانسون داده‌اند.
“سوئلا براورمن”، از مشاوران جانسون نه تنها خواستار استعفای وی شد، بلکه پیشنهاد داد جانشین او شود. براورمن به آی تی وی گفت: اگر انتخاباتی برای رهبری حزب برگزار شود، من نامزد خواهم شد.
“پیپا کرار”، سردبیر سیاسی روزنامه دیلی میرر در توییتر از حال و هوای غم انگیز در خیابان داونینگ شماره ۱۰ و اشک های زیادی که ریخته می شود خبر داد.

رای عدم اعتمادی دیگر در انتظار جانسون
در اوایل ژوئن، جانسون از رای عدم اعتماد درون حزبی به سختی جان سالم به در برد. طبق گزارش‌ها، کمیته بانفوذی متشکل از نمایندگان غیروزارتی حزب محافظه‌کار، معروف به کمیته ۱۹۲۲ می‌تواند قوانین حزب را در هفته آینده تغییر دهد و راه را برای دومین رای عدم اعتماد هموار کند.

کناره گیری چهارمین وزیر کابینه جانسون
روزنامه “دی پرسه” هم در گزارشی نوشت: فشارها بر نخست وزیر همچنان در حال افزایش است. براندون لوئیس، وزیر ایرلند شمالی هم به عنوان چهارمین عضو کابینه در حال ترک پست خود است. وی از افراد به شدت وفادار به جانسون به حساب می آمد.
ان تی وی آلمان هم در گزارشی نوشت: پس از یک سری رسوایی‌ها، که در ابتدا هیچ عواقبی برای بوریس جانسون نداشت، به نظر می‌رسد روزهای او به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا و رهبر حزب محافظه‌کار به پایان رسیده است. با این حال، در رقابت برای جانشینی او، هیچ مورد علاقه مشخصی تاکنون وجود ندارد.

جانشین‌های احتمالی جانسون چه کسانی هستند؟
این روزنامه آلمانی در عین حال به برخی نامزدهای احتمالی برای جانشینی جانسون اشاره کرد که عبارتند از:

ریشی سوناک
اولین وزیر دارایی هندو بریتانیا مدت هاست که به عنوان گزینه مورد علاقه برای جانشینی جانسون شناخته می شود. اما سؤالاتی در مورد ثروت خصوصی قابل توجه او و ترفندهای مالیاتی خانواده اش اخیراً به شهرت او آسیب رسانده است. سوناک در اعتراض به رهبری جانسون از سمت وزیر خزانه داری استعفا داده است که به گمانه زنی ها در مورد جاه طلبی های خود دامن می زند.
این مرد ۴۲ ساله در شبکه های آنلاین موفق است و سیاست اقتصادی او در بحران کرونا مورد استقبال زیادی قرار گرفت. با این حال، در بحث فعلی در مورد افزایش شدید هزینه های زندگی، او در ابتدا کمک های بیشتر به مردم را رد کرد که به محبوبیت او لطمه زد.

جرمی هانت
وزیر امور خارجه و بهداشت سابق انگلیس، در سال ۲۰۱۹ در تلاش برای رهبری حزب محافظه کاران مغلوب شد. در آن زمان، او خود را به جایگزین «جدی» نخست وزیری در مقایسه با جانسون و وجهه دلقک گونه اش‌ معرفی کرد. این تاجر سابق که به زبان ژاپنی روان صحبت می‌کند، به‌ویژه انعطاف‌پذیر اما نه چندان کاریزماتیک در نظر گرفته می‌شود.
طی ماه گذشته، هانت بی محابا تلاش جدیدی را برای به چالش کشیدن رهبر حزب محافظه کار با انتقاد آشکار از وی آغاز کرده است. وی در این باره گفته است: تحت رهبری جانسون، رای دهندگان دیگر به ما اعتماد نخواهند کرد. این مرد ۵۵ ساله هشدار داد که شکست در انتخابات پارلمانی بعدی اجتناب ناپذیر است.

لیز تراس
وزیر امور خارجه فعلی در حزب محافظه کار به دلیل صراحت و قاطعیت خود معروف است. با این حال این روحیه او مسائلی در مورد قضاوت وی نیز ایجاد کرده است، به عنوان مثال زمانی که او از بریتانیایی ها خواست تا در ماه فوریه در جنگ اوکراین بجنگند. منتقدان این زن ۴۶ ساله را متهم می کنند که از طریق صراحتش خود را آسیب پذیر کرده است.

ساجد جاوید
این بانکدار سابق سرمایه گذاری و پسر یک راننده اتوبوس پاکستانی الاصل به شاخه تجاری-لیبرال محافظه کاران تعلق دارد. او قبلاً در سال ۲۰۲۰ به دلیل اختلاف با جانسون از سمت وزیر دارایی استعفا داده بود، اما کمی بعد از یک سال دوباره به عنوان وزیر بهداشت در کابینه منصوب شد.
این مرد ۵۲ ساله مدتها از جانسون دفاع کرده بود، اما اکنون به همراه وزیر دارایی استعفا داده است. با این حال، جاوید مانند سوناک به دلیل ثروت و ترفندهای مالیاتی اش مورد انتقاد قرار گرفته است.

بن والس
سرپرست وزارت دفاع پس از بحران اوکراین محبوبیت زیادی کسب کرده است. این افسر ۵۲ ساله سابق به صراحت و شایستگی معروف است. او که متحد دیرینه نخست وزیر جانسون بود، همیشه گمانه زنی ها در مورد جاه طلبی های خود برای تبدیل شدن به رهبر حزب را رد کرده است.

ندیم زهاوی
جانشین سوناک به عنوان وزیر دارایی، قبلاً به عنوان مسئول کمپین واکسیناسیون بریتانیا در برابر ویروس کرونا نامی برای خود دست و پا کرده بود. وی قبل از آن وزیر آموزش و پرورش انگلیس بود. این مرد ۵۵ ساله در کودکی به عنوان پناهنده از عراق به بریتانیا آمد. او قبل از اینکه وارد عرصه سیاست شود، مؤسسه مشهور تحقیقات افکار Yougov را تأسیس کرد. شهرت زهاوی نیز تحت الشعاع سوالاتی در مورد ثروت خصوصی او قرار دارد.

تام توگندهات
این افسر سابق ارتش که ۴۹ سال سن دارد یک نماینده برجسته مجلس و رئیس کمیته بانفوذ روابط خارجی است. او علاقه به نامزدی خود را در صورت تغییر در رهبری را نشان داده است، اما در درون حزب محافظه کار انتقادهایی به او وارد است. وی در عین حال با مواضع سخت در قبال چین و انتقاد از خروج نیروها از افغانستان نامی برای خود دست و پا کرد.

دومینیک راب
معاون نخست وزیر و وزیر دادگستری کنونی به طور موقت در سال ۲۰۲۰ زمانی که جانسون در مراقبت های ویژه برای کرونا بود، امور دولتی را رهبری کرد. این وکیل سابق حقوق بین‌الملل در دوران مسئولیت وزیر امور خارجه به دلیل مرخصی در دوران خروج بی نظم از افغانستان مورد انتقاد قرار گرفت. انتقال او از وزارت امور خارجه به وزارت دادگستری یک تنزل رتبه محسوب می شد.