جالبز

مجله اینترنتی و سبک زندگی

خانه / بانوان / خانه داری / اصول تمیز کردن کفش جیر بدون آسیب

اصول تمیز کردن کفش جیر بدون آسیب

مراقبت و تمیز کردن کفش جیر و بوت های جیر ممکن است بسیار سخت به نظر برسد اما با رعایت چند نکته ساده و استفاده از وسایل در دسترس می‌توانید کفش‌های جیر و مخملی خود را به خوبی نو و زیبا نگهدارید.

تمیز کردن کفش جیر

 

جالبز |‌ بخش خانه داری – بسیاری از افراد با وجود علاقه، از خریدن کفش جیر اجتناب می کنند زیرا نیاز به مراقبت ویژه و مداوم دارد تا همیشه زیبا به نظر برسد. ما در این مطلب تا به شما اطمینان می‌دهیم که مراقبت از جیر آنقدرها هم که تصور می‌کنید سخت نیست! با رعایت اصول تمیز کردن کفش جیر می‌توانید کفش های جیر، و حتی کیف ها و سایر وسایل جیر خود را بسیار زیبا و سالم نگه دارید.

 

تمیز کردن کفش جیر

جیر یک نوع چرم پرز دار است که در اغلب موارد از پوست دباغی شده برخی حیوانات تهیه می‌شود. برخی از افراد جیر را با نام چرم مخملی می‌شناسند. برای تولید این نوع چرم باید سطح گوشتی پوست را پرداخت کرد تا به صورت مخملی در بیاید. اغلب جیر‌هایی که در بازار موجود هستند از پوست گوساله و بز تهیه می‌شوند. این نوع از پارچه و چرم به این دلیل که از جنس خاصی برخوردار است مراقبت و شست و شوی مخصوصی نیاز دارد.

تمیز کردن جیر می تواند بسیار گمراه کننده و سخت به نظر برسد زیرا اگر این کار را اشتباه انجام دهید ، کفش های محبوب خود را خراب می‌کنید. اما اگر این کار را درست انجام دهید، اطمینان داشته باشید که کفش و چکمه های زیبای شما به حداکثر عمر بالقوه خود می‌رسند و تا حد ممکن نو و زیبا می‌مانند. با در نظر گرفتن چند نکته و ترفند زیر، خود را برای تضمین مادام العمر کفش‌های جیر بدون لک آماده خواهید کرد.

۱. یک برس مخصوص کفش جیر بخرید

اگرچه شما می توانید کفش جیر خود را بدون برس مخصوص جیر تمیز کنید، اما هزینه کردن برای یک برس مخصوص همزمان با خرید کفش جیر، بدون شک انتخاب عاقلانه تری است. شما می‌توانید با یک مسواک قدیمی نرم یا هر نوع برس نرم و مویی این کار را انجام می دهید. هنگام استفاده از برس برای تمیز کردن کفش خود ، مطمئن شوید که فقط در جهت الیاف برس می‌کشید و از حرکت دادن برس به جلو و عقب و دایره وار بر روی سطح خودداری کنید. از آنجا که حتی کمی رطوبت می تواند لکه های دائمی روی جیر به جا بگذارد ، مطمئن شوید وقتی می خواهید کفش جیر را برس بکشید کاملاً خشک باشد.

برس مخصوص تمیز کردن کفش جیر

۲. قبل از تمیز کردن کفش جیر، کاغذ مچاله شده داخل آن قرار دهید

قبل از اینکه حتی مراحل تمیز کردن کفش های جیر را شروع کنید ، به اندازه کافی کاغذ مچاله شده (بدون جوهر؛ زیرا ممکن است جوهر به جیر منتقل شود) درون کفش ها قرار دهید تا در حالی که می‌خواهید روی آنها کار کنید، شکل طبیعی خود را حفظ کنند. این امر باعث سفت شدن مواد نرم و لطیف جیر برای سهولت در تمیز کردن لکه های سرسخت تر می‌شود.

استفاده از کاغذ داخل کفش پیش از تمیز کردن کفش جیر

۳. برای لکه های سرسخت، از سرکه سفید استفاده کنید

اگر روی کفش های مخملی‌تان لکه های سرسختی وجود دارد ، مانند لکه غذا یا انواع نوشیدنی، کمی سرکه سفید را روی یک پارچه تمیز بریزید و مناطق آسیب دیده را به آرامی و ملایمت پاک کنید. ابتدا کمی از سرکه را روی محل لکه دار بزنید. سپس بگذارید خشک شود. در آخر ، با برس مخصوص جیر مالش دهید تا لکه های سخت آن از بین برود.

 

سرکه سفید برای تمیز کردن لکه کفش جیر

 

۴. لکه ها را با پاک کن پاک کنید

مسواک زدن و پاک کردن کفش ها ی جیر بعضی اوقات باعث از بین رفتن تمام لکه ها و خش و آلودگی روی نکفش جیر نمی شود. اگر لکه ای مشاهده کردید ، یک پاک کن جیر برای خود تهیه کنید (از مداد پاک کن های نرم معمولی هم می‌توانید استفاده کنید) و هر گونه آب ، روغن یا چربی را به آرامی مالش دهید. در صورت لزوم برای لکه های سخت تر ، کمی فشار دست خود را برای ماساژ کفش با پاک کن افزایش دهید.

 پاک کن مخصوص تمیز کردن کفش جیر

۵. سطح کفش های خود را با یک حوله تمیز حمام بمالید

پس از از بین بردن گرد و خاک روی کفش جیر، با استفاده از برس تمیز جیر ، کفش ها را به آرامی با یک حوله تمیز و خشک حمام بمالید. آنها را پاک کنید و هرگونه لایه غبار خاک و آلودگی را از بین ببرید. به یاد داشته باشید که در جهت پرزهای جیر پاک کنید و از هرگونه حرکت عقب و جلو و دایره وار پرهیز کنید.

استفاده از حوله حمام برای پاک کردن کفش جیر

۶. از اسپری مخصوص جیر استفاده کنید

در پایان می‌توانید از اسپری مخصوص جیر که معمولا در فروشگاه‌های چرم فروشی پیدا می‌شود استفاده کنید. اسپری مخصوص را روی تمامی قسمت‌های کفش جیر بپاشید و ده دقیقه صبر کنید تا اسپری کار خود را انجام دهد. استفاده از اسپری باعث می‌شود که گرد و غبار و لکه کمتری روی کفش ظاهر شود.

 

اسپری زدن به کفش جیر

 

شما می‌توانید شستن پارچه جیر به ۷ روش موثر و کاربردی و بهترین روش نگهداری و تمیز کردن کفش مخملی را نیز در جالبز بخوانید. تجربیات، نظرات و پرسش‌های خود را با ما در میان بگذارید. 

 

برگرفته از: https://www.whowhatwear.com/how-to-clean-suede-boots

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *