۳ سال پیش ازدواج کردم و بعد از یک سال و نیم به این نتیجه رسیدم که نمی‌توانم با خانمم ادامه بدهم و جدا شدیم. چند ماهی است که به دختر خاله‌ام فکر می‌کنم که از قدیم به او علاقه داشتم. او تا به حال ازدواج نکرده است. می‌ترسم درخواستم را مطرح کنم و خاله‌ام برخورد خوبی با من نداشته باشد. توصیه‌تان چیست؟

پاسخ مشاور

بنابر توضیح خودتان، نگرانی‌تان قابل درک است. شما در گذشته به دختر خاله خود احساس مثبت داشته‌اید اما با فرد دیگری ازدواج کرده و حالا مدت‌هاست که طلاق گرفته‌اید بنابراین نگران این هستید که مبادا با خواستگاری کردن از دخترخاله، خانواده خاله‌تان برخورد خوبی با شما نداشته باشند.

منطقی است که نگران شوید چراکه شاید این تصور در خاله‌تان به وجود بیاید که از اول خواستگاری نکرده، حالا که مدتی با دختر دیگری زندگی کرده و جدا شده، سراغ ما آمده است. به هر حال بهتر است که شما ابتدا بررسی کنید که شرایط زندگی دختر خاله‌تان به چه صورتی است و این‌که با یکدیگر تناسبی دارید یا خیر؟ این که چقدر تشابه یا تفاوت فکری، فرهنگی، تحصیلی، اعتقادی و … با خانواده وی دارید. سعی کنید به طور ضمنی از معیارها و شرایطی که برای ازدواج فرزندان خود دارند، مطلع شوید.

ازدواج مجدد، دقت بیشتری می‌طلبد نباید به خاطر یک اشتباه، خودتان را نابود کنید. شما از همسرتان جدا شده‌اید و الان هم زمان زیادی از طلاق‌تان سپری شده است پس حق داشتن یک زندگی سالم را دارید. دقت داشته باشید که ازدواج مجدد توجه و بررسی بیشتری می‌طلبد، پس خیلی بیشتر روی انتخاب‌تان و دلایلش تمرکز کنید. از مادرتان کمک بگیرید احساس خوبی در گذشته به دختر خاله‌تان داشته‌اید اما بنا به خیلی از دلایل، به سرانجامی نرسیده است. با این حال، بهتر است که ترسی به دل راه ندهید و به قول معروف دل را به دریا بزنید.

بعد از بررسی و دقت روی شرایط گفته شده، این قضیه را با خانواده مطرح کنید و از آن‌ها به ویژه مادرتان بخواهید که این جریان را با خواهر خودش مطرح کند و اگر پاسخ مثبت بود، برای ادامه کار هر دوی شما از مشاوره پیش از ازدواج کمک بگیرید. فراموش نکنید که همیشه می‌توان از صفر شروع کرد پس الان هم دیر نشده است.

پرونده زندگی قبلی خود را ببندید و برای همسر دوم از سطر اول زندگی شروع به نوشتن کنید. از گذشته درس بگیرید یادتان باشد که شما باید از خطاها و اشتباهات رفتاری که قبلا داشته‌اید، درس بگیرید و رفتار صحیح را جایگزین کنید. همسر جدید مسئولیت پر کردن خلأها و کمبودهای گذشته شما را ندارد.

همان طور که شما برای برآورده شدن یک سری از نیازهای خود می‌خواهید ازدواج کنید، او نیز برای برطرف شدن یک سری از نیازهای خود قصد ازدواج دارد. پس سعی کنید نیازهای همدیگر را بشناسید و برای رفع نیازهای هم تلاش کنید.

نویسنده : فریبا البرز | کارشناس‌ارشد مشاوره‌خانواده