اپل بالاخره رسما اعلام کرد که آخرین دستگاه به جا مانده از موزیک پلیرهای قابل حمل خود یعنی آیپاد تاچ را از رده خارج می‌کند. البته این شرکت هنوز به فروش این محصول ادامه می‌دهد اما تولید آن متوقف شده و زمانی که موجودی به پایان برسد، دیگر امکان خرید وجود نخواهد داشت.

کوپرتینویی‌ها در پستی در وب‌سایت رسمی خود اعلام کردند که با وجود پایان کار موزیک پلیرها، روح آیپاد در تمامی محصولاتی که موزیک پخش می‌کنند از جمله آیفون، آیپد و هوم‌پاد مینی زنده می‌ماند. دیروز در گزارشی به اطلاع شما رساندیم که چگونه استیو جابز قصد داشت آیفون را در دستگاهی شبیه آیپاد عرضه کند.

از رده خارج شدن آیپاد تاچ به معنای پایان یک عصر خواهد بود. اپل اولین آیپاد را بیش از ۲۰ سال پیش معرفی کرد و این خانواده مدل‌های دیگری مثل آیپاد نانو و آیپاد شافل داشت که تنها کارشان پخش موزیک بود و در سال ۲۰۱۷ از رده کنار رفتند. زمانی که آیپاد تاچ معرفی شد، این دستگاه برای افرادی مناسب بود که موبایل گران قیمت نمی‌خواستند اما همزمان به دنبال تجربه‌ای شبیه آیفون بودند.

پایان کار آیپاد تاچ قابل پیش‌بینی بود

با وجود این که آیپاد تاچ طرفداران خاص خودش را داشت، اما از چند وقت پیش می‌شد حدس زد که پایان کار این دستگاه نزدیک است. آیپاد تاچ نسل هفتم که حالا از رده کنار رفته، در سال ۲۰۱۹ معرفی شد. در آن سال آیفون ۱۱ هم معرفی شد، اما آیپاد تاچ از پردازنده A10 آیفون ۷ استفاده می‌کرد. نسل قبلی این دستگاه در سال ۲۰۱۵ معرفی شده بود. با وجود علاقه بسیاری از کاربران به موزیک پلیرها، عدم استفاده از پردازنده قوی و فاصله زیاد بین نسل‌های مختلف این دستگاه باعث شده بود افراد زیادی از آیپاد ناامید شوند.

البته اپل به تنهایی در این زمینه مقصر نیست. مردم دیگر تمایلی ندارند که در کنار موبایل خود یک دستگاه اضافه را صرفا برای گوش دادن به موسیقی حمل کنند. «تونی فادل»، یکی از توسعه‌دهندگان اصلی آیپاد پیش‌تر در مصاحبه‌ای گفته بود که تیم آیپاد می‌دانست آیفون بالاخره جای موزیک پلیرها را خواهد گرفت.