ایرنا/ افزایش پرشتاب شاخص شیوع ویروس کرونا در بیشتر مناطق انگلیس این پرسش را در میان افکار عمومی مطرح کرده که آیا دولت با توجه به مشکلات مالی ناشی از بحران کرونا و خروج از اتحادیه اروپا، حاضر به بازگرداندن محدودیت‌های قرنطینه است؟

گروه مشاوران علمی برای شرایط اضطراری انگلیس موسوم به «سیج» روز جمعه اعلام کرد که شاخص شیوع این بیماری (نرخ شیوع یا بازتولید) در پایتخت، شمال و جنوب غرب انگلیس بالاتر از عدد یک در نوسان بوده و این بدان معناست که تعداد مبتلایان به کرونا رو به افزایش است.
این نرخ در سطح ملی، میان ۰.۸ تا ۰.۹ در نوسان بوده اما پیش از کاهش سطح قرنطینه، شاخص شیوع بین ۰.۹ تا ۰.۵ گزارش شده بود.
این شاخص بیانگر آن است که یک فرد مبتلا به کرونا، این بیماری را به چه تعداد فرد دیگر منتقل می‌کند.
نخست وزیر انگلیس جمعه گذشته با اشاره به افزایش آمار ابتلا به کرونا در این کشور اعلام کرد که برنامه دولت برای لغو بیشتر محدودیت‌های قرنطینه به تعویق افتاده است.
«بوریس جانسون» با ایراد سخنانی در نشست مطبوعاتی روزانه دولت اعلام کرد که آمار مبتلایان به کرونا برای اولین بار در سه ماه گذشته دوباره اوج گرفته است.
وی با بیان این ادعا که دولت در قیاس با ابتدای شیوع این ویروس در موقعیت بهتری قرار دارد افزود: ناگزیر هستیم پدال ترمز را فشار دهیم تا شیوع ویروس را کنترل کنیم.
برهمین اساس نخست وزیر انگلیس عنوان کرد که برخی محدودیت‌ها مانند بازگشایی مراکز تفریحی و  مراسم در سالن‌های سربسته که قرار بود از فردا لغو شود، به 2 هفته دیگر موکول ‌خواهد شد. همچنین برگزاری مراسم عروسی با بیش از ۳۰ مهمان نیز ممنوع خواهد شد.
جانسون در همین حال بر لزوم رعایت طرح همگانی پوشش ماسک در مکان‌های عمومی تاکید و تصریح کرد که این دستورالعمل از هشتم آگوست (۱۸ مرداد) به قانون تبدیل می‌شود. این بدین معناست که پلیس و دستگاه‌های اجرایی قادر خواهند بود تا افراد متخلف را مجازات و برابر قانون با آنها برخورد کنند. طبق قانون افرادی که ماسک استفاده نکنند ۱۰۰ پوند و در صورت تکرار تخلف تا سقف یک هزار پوند جریمه می‌شوند.
با این حال افزایش گرمای هوا و هجوم افسارگریخته مردم به سواحل انگلیس موجی از نگرانی‌ها را درباره افزایش آمار کرونا در این کشور ایجاد کرده است.
دمای هوا امروز (جمعه) در بیشتر مناطق انگلیس به ۳۸ درجه سانتی‌گراد رسید و رکورد گرم‌ترین روز سال را شکست. مقامات انگلیس به شهروندان این کشور هشدار داده‌اند که از انجام سفرهای تفریحی به سواحل پرجمعیت این کشور خودداری کنند.
گارد ساحلی انگلیس امروز اعلام کرد که با ثبت ۳۲۹ سانحه، شلوغ‌ترین روز در نزدیک به چهار سال گذشته را تجربه کرده است. حدود یک ماه پیش که دولت محدودیت‌های قرنطینه در انگلیس را کاهش داد، هجوم مردم به شهرهای گردشگری باعث شد تا شهرداری‌ برخی مناطق جنوب کشور، با اعلام وضعیت اضطراری فرمان تعطیلی سواحل را صادر کنند.
«ایلان کلمان» استاد دانشگاه یوسی‌ال در حوزه مسائل بهداشتی هشدار داده که اگر برای مهار ویروس کرونا برنامه‌ریزی نشود، تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین، سختی مقابله با این ویروس را دوچندان می‌کند.
دولت انگلیس با افزایش آمار ابتلا به کرونا تدابیری را برای محافظت از پایتخت برنامه‌ریزی کرده که چون بدون اطلاع مقامات شهرداری صورت گرفته، خشم شهردار مسلمان لندن را در پی داشته است.
صادق خان شهردار لندن در نامه‌ای خطاب به بوریس جانسون، «تعجب بسیار» خود را پیرامون تصمیمات دولت ابراز کرده و نوشته؛ برداشت وی این است که «به نمایندگانی که از طریق دموکراسی انتخاب شده‌اند، توهین شده است».
«ساندی تایمز» گزارش داد که نخست وزیر انگلیس هفته گذشته در جلسه‌ای با حضور اعضا و مشاوران پزشکی دولت تصمیم گرفته از آزادراه دایره‌ای شکل «ام۲۵» به عنوان یک سد محافظ در اطراف پایتخت استفاده شود.
نامه ارسال شده به نخست وزیر از طرف صادق خان و رییس شورای شهر پیتر جان، اظهار داشته که عدم مشارکت مقامات محلی در این طرح می‌تواند منجر به اشتباه شود.
دولت انگلیس مصمم است که در آستانه موج دوم شیوع کرونا به هر نحوی از اعمال مجدد محدودیت‌های قرنطینه که به فلج شدن اقتصاد کشور منجر شده، اجتناب کند.
به گزارش مرکز آمار ملی انگلیس، بحران کرونا باعث افت ۲۰ درصدی رشد اقتصادی، افزایش نرخ بیکاری و بدهی بی سابقه دولت شده است. از سویی برآوردها حاکیست که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تاکنون ۴۰ میلیارد پوند به اقتصاد انگلیس خسارت زده و پیش بینی می‌شود که این میزان تا ۹۰ میلیارد پوند بالغ شود.
جانسون به خوبی آگاه است که اجرای دوباره قرنطینه کامل، اقتصاد کشور را نابود خواهد کرد. از این رو طبیعی است که او به هر ترفندی از جمله دستکاری آمار کرونا برای فرار از قرنطینه متوسل شود.
چنانچه، مرکز ملی آمار انگلیس اعلام کرده که با بررسی گواهی فوت افراد در پرونده‌های پزشکی آنان، مشخص شده است بیش از ۵۶ هزار نفر در این کشور قربانی همه‌گیری کرونا شده‌اند در حالیکه دولت در گزارش‌های روزانه خود شمار جان باختگان از کرونا را در این کشور تاکنون کمتر از ۴۷ هزار نفر اعلام کرده است.
اینک باید منتظر ماند و دید که برنامه‌های جانسون برای جلوگیری از سقوط اقتصاد کشور تا چه اندازه‌ کارساز است و می‌تواند در برابر موج تازه ویروس کرونا که با علائمی متفاوت ظاهر شده، دوام آورد؟